W ramach ćwiczeń wojskowych, które odbywają się w cieśninie Ormuz, irański Korpus Strażników Rewolucji wystrzelił w środę z podziemnego silosa rakietę balistyczną. Na skutek wystrzelenia rakiety w amerykańskich bazach lotniczych w Abu Zabi oraz w Katarze wprowadzono podwyższony alert.

W środę irański Korpus Strażników Rewolucji wystrzelił z podziemnego silosa rakietę balistyczną – podała Polska Agencja Prasowa (PAP). Była to część ćwiczeń w cieśninie Ormuz. Jako celu w manewrach użyto makiety amerykańskiego lotniskowca. Wystrzelenie rakiety spowodowało wprowadzenie podwyższonego alertu w amerykańskich bazach lotniczych w Abu Zabi oraz w Katarze.

O wystrzeleniu pocisku balistycznego poinformowała irańska telewizja państwowa. W materiałach z odbywających się w cieśninie Ormuz ćwiczeń „Wielki Prorok 14” nie został jednak pokazany momentu startu rakiety. Nie sprecyzowano także jaki model rakiety został wystrzelony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Business Insider: Izrael chce sprowokować Iran do otwartej konfrontacji przed wyborami w USA, które może przegrać Trump

Telewizja cytowała także dowódcę korpusu, który zapowiadał, że planowane jest także wystrzelenie „pocisków balistycznych dalekiego zasięgu”.

Wystrzelenie rakiety spowodowało wprowadzenie podwyższonego alertu w amerykańskich bazach lotniczych w Abu Zabi oraz w Katarze. Personel wspomnianych baz został ewakuowany do schronów. Czytamy, że zdaniem rzecznik Centralnego Dowództwa USA incydent trwał 15 minut.

W czasie manewrów ćwiczeniowych w cieśninie Ormuz irańscy komandosi przeprowadzili ze śmigłowców szturm na makietę lotniskowca. Replika okrętu była też celem ataków irańskich dronów, a także rakiet wystrzeliwanych z szybkich łodzi i ciężarówek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Iran: Egzekucja mężczyzny skazanego za szpiegostwo na rzecz Izraela i USA

We wtorek związana z Korpusem agencja Fars opublikowała grafikę ukazującą lotniskowiec w kształcie trumny. Materiał został opatrzony cytatem ajatollaha Alego Chameneia przysięgającego zemstę za zabicie generała Kasema Sulejmaniego w styczniu 2020 roku.

en.farsnews.ir / pap / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz