Spotkanie Władimira Putina i Xi Jinpinga [+VIDEO]

Władimir Putin i Xi Jinping spotkali się w czwartek podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie w Uzbekistanie.

Jak poinformowała Aljazeera, Władimir Putin i Xi Jinping spotkali się w czwartek podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie w Uzbekistanie. Prezydent Chin nazwał Putina swoim „starym przyjacielem”.

„Drogi Prezydencie Putinie, mój drogi i długoletni przyjacielu, bardzo mi miło znów się spotkać. W lutym mieliśmy przyjemność świętować początek wiosny (według chińskiego kalendarza) i otwarcie zimowej Olimpiady” – powiedział Xi Jinping. „W warunkach globalnej pandemii nadal utrzymujemy efektywne kontakty strategiczne, szczególnie poprzez rozmowy telefoniczne” – podkreślił.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prezydent Federacji Rosyjskiej w trakcie spotkania skrytykował państwa, które próbują „stworzyć jednobiegunowy świat” i wyraził uznanie dla Xi za „zrównoważoną pozycję naszych chińskich przyjaciół w związku z kryzysem ukraińskim”.

Odpowiedź Xi koncentrowała się na zapewnieniu stabilności i pozytywności światu pogrążonemu w chaosie. „Chiny są gotowe współpracować z Rosją, aby odgrywać wiodącą rolę w demonstrowaniu odpowiedzialności głównych mocarstw oraz zaszczepiać stabilność i pozytywną energię w świecie pogrążonym w chaosie” – mówił.

Obecne spotkanie twarzą w twarz było drugim w tym roku z udziałem przywódców. Jak zauważył doradca Kremla Jurij Uszakow, Putin i Xi Jinping dyskutowali o dalszym rozszerzaniu współpracy handlowej, gospodarczej, a także odbudowie i wzmocnieniu wymiany humanitarnej przerwanej pandemią. Według niego przywódcy omówili sytuację na Ukrainie i koordynację w ramach platform wielostronnych.

W lipcu wiceszef MSZ Chin oświadczył, że Pekin chce wzmocnić strategiczną koordynację z Rosją oraz dalszą współpracę w formułach wielostronnych, m.in. w grupie G20.

Ma Zhaoxu wyraził opinię, że pod kierunkiem przywódców obu krajów, Xi Jinpinga i Władimira Putina, relacje chińsko-rosyjskie utrzymały wysoką dynamikę rozwoju. Dodał, że Chiny są skłonne poszerzać praktyczną współpracę w różnych dziedzinach.

W komunikacie chińskiego MSZ napisano, że Denisow także pozytywnie ocenił relacje dwustronne. Zadeklarował, że Rosja jest skłonna do współpracy z Chinami na rzecz realizacji „ważnego konsensusu” osiągniętego przez przywódców obu państw.

Kresy.pl/Aljazeera/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz