Najwyższy przywódca Iranu, Ajatollah Ali Chamenei, wykluczył w piątek negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie programu rakiet balistycznych i nuklearnych Teheranu i wezwał Irańczyków do oparcia się naciskom Stanów Zjednoczonych – poinformowała Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała w piątek Agencja Prasowa Reuters, Ajatollah Ali Chamenei, najwyższy przywódca Iranu, wykluczył możliwość rozmów z Amerykanami na temat rozwoju programów rakiet balistycznych i nuklearnych prowadzonych przez Iran. Wezwał obywateli kraju do oparcia się naciskom USA.

„Brutalne sankcje Ameryki wobec Iranu mają na celu załamanie naszej gospodarki. Ich celem jest ograniczenie naszych wpływów w regionie oraz zatrzymanie naszych zdolności rakietowych i nuklearnych” – przekonywał Chamenei w przemówieniu transmitowanym na żywo w telewizji.

Zobacz też: Prezydenci Rosji, Turcji i Iranu wydali wspólne oświadczenie w sprawie Syrii

„Poleganie na zdolnościach krajowych i zmniejszenie naszej zależności od eksportu ropy pomoże nam oprzeć się presji Ameryki”.

Stosunki między Teheranem a Waszyngtonem pogorszyły się od czasu, gdy prezydent USA Donald Trump w 2018 roku porzucił pakt między Iranem a sześcioma światowymi mocarstwami, na mocy którego Iran zaakceptował ograniczenia swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji.

Stany Zjednoczone ponownie nałożyły sankcje, które znacznie obniżyły eksport ropy do Teheranu. Strona Amerykańska przekonuje, że chce, aby władze irańskie usiadły do negocjacji przy szerszej umowie, aby jeszcze bardziej ograniczyć działania nuklearne, wstrzymać program rakietowy kraju i ograniczyć regionalne wpływy Islamskiej Republiki.

Zobacz też: Siergiej Ławrow potwierdził wsparcie Rosji dla nie przedłużania embarga na broń dla Iranu

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Irański najwyższy przywódca skrytykował również w piątek państwa europejskie za to, że nie zdołały uratować zawartego w 2015 roku porozumienia nuklearnego z głównymi mocarstwami, z którego Stany Zjednoczone już się wycofały.

„Zadali cios gospodarce Iranu pustymi obietnicami” – poinformował Chamenei w telewizyjnym przemówieniu.

Od momentu wycofania się z porozumienia Stanów Zjednoczonych europejskie kraje porozumienia zintensyfikowały wysiłki, w celu powrotu do umowy, a także przystąpiły do częściowej ochrony irańskiej gospodarki przed karami nałożonymi przez USA.

Zobacz też: Prezydent Iranu: nawet 25 milionów Irańczyków zarażonych koronawirusem

Kresy.pl/Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz