Minister obrony Hiszpanii, Margarita Robles, potwierdziła w środę, że jej kraj wyśle sześć czołgów Leoparda 2A4 na Ukrainę i dodała, że jest możliwość zwiększenia tej liczby. – poinformował portal Efe.com.

Jak przekazał w środę portal Efe.com, minister obrony Hiszpanii, Margarita Robles, potwierdziła w środę, że Hiszpania wyśle sześć czołgów Leoparda 2A4 na Ukrainę i dodała, że jest możliwość zwiększenia tej liczby.

Robles poinformowała również, że czołgi, które zostaną zintegrowane z wozami z innych krajów, są naprawiane w celu ich aktualizacji i zapewniła, że można je wysłać pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Czołgi były w „bardzo złym stanie” w obiektach wojskowych, w Casetas i z 50 przechowywanych tam zostały wybrane te w najlepszej formie.

Sześć czołgów znajduje się już w obiektach firmy Santa Bárbara w Alcalá de Guadaira, a naprawy mogą zakończyć się do końca marca, powiedziała Robles, która przypomniał, że jednocześnie Hiszpania szkoli 55 ukraińskich żołnierzy, 40 w obsłudze czołgów jako załogi i 10 w ich konserwacji.

Intencją rządu hiszpańskiego jest wysłanie czołgów na Ukrainę wraz z załogami „odpowiednio przeszkolonymi”, powiedziała Robles.

Minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow zamieścił w środę wpis na portalu społecznościowym. Napisał w nim, że już niebawem na Ukrainę przybędą pierwsze, obiecane przez Zachód czołgi, prowadzone przez ukraińskich czołgistów. „Wolny świat stworzył „czołgową koalicję”, aby pomóc Ukrainie zwyciężyć w tej wojnie. Już w najbliższym czasie spodziewamy się pierwszych czołgów od partnerów, wraz z wyszkolonymi ukraińskimi załogami” – oświadczył Reznikow.

Przedstawiciel władz w Kijowie nie sprecyzował, o które czołgi konkretnie chodzi i który kraj je przekazał.

Ukraiński minister poinformował też, że z okazji 1. rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w Niemczech i krajach bałtyckich zostaną jako eksponaty pokazane czołgi, zdobyte na Rosjanach podczas wojny. Zdaniem Reznikowa, dzięki temu „więcej Europejczyków przekona się, że Rosję można i trzeba pokonać na polu walki.

„I lepiej zrobić to na Ukrainie, żeby potem nie trzeba było zatrzymywać wroga pod swoim domem” – dodał.

Przeczytaj: Politico: Biały Dom naciska na Ukraińców, by zaczęli kontrofensywę

Jak informowaliśmy, niemiecki minister obrony Boris Pistorius podkreślił, że podczas styczniowej narady ministrów NATO w Ramstein Polska była jedynym krajem, który zadeklarował chęć przekazania Ukrainie czołgów Leopard, co wywołało u niego zaskoczenie. Spodziewał się, że na takie zobowiązanie zdecyduje się więcej krajów, ponieważ wskazywały na to wcześniejsze doniesienia.

Czytaj także: Scholz apeluje do krajów Zachodu. Chodzi o czołgi dla Ukrainy

Jak informowaliśmy, ukraińskie wojsko otrzyma pierwsze niemiecki czołgi Leopard 1 latem tego roku, a Leopard 2A6 – pod koniec marca. O terminie i wielkości dostaw rozmawiano podczas wizyty ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa na Ukrainie.

Kresy.pl/Efe

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply