Hindusi kierowcami w MPK Poznań

Od tego tygodnia poznańskie autobusy prowadzą również kierowcy z Indii. W MPK Poznań pracuje już kilkudziesięciu kierowców z Ukrainy.

W poznańskim MPK w tym tygodniu rozpoczęło pracę sześciu kierowców z Indii. Wcześniej przeszli specjalny kurs w ośrodku szkoleniowym MPK w Poznaniu. Na początku będą nadzorowani, a także oceniani przez patronów, czyli towarzyszących im bardziej doświadczonych, polskich kierowców. Ma to również pomóc w kwestii komunikacji, ponieważ Hindusi nie mówią po polsku.

Poznańskie MPK sprowadziło Hindusów przez agencję pracy, która odpowiada za ich zakwaterowanie i zapewnia tłumacza. Dodatkowo są też wyposażeni w translatory głosowe, a w problematycznej sytuacji mogą kontaktować się telefonicznie z Nadzorem Ruchu.

 

Rzeczniczka MPK Poznań Iwona Gajdzińska zapewniała w rozmowie z Radiem Poznań, że nowi kierowcy z Indii szybko się zaaklimatyzują. – To są chrześcijanie. Myślę, że [przez] to bliżsi naszej kulturze i chyba nam, Polakom – powiedziała. Wyraziła też nadzieję, że Hindusi spotkają się z szacunkiem do swojej pracy.

Robert Kowalski, patron jednego z hinduskich kierowców Jose Angelosa podkreśla, że nowy pracownik bardzo dobrze sobie radzi. Zaznacza, że to zasługa odbycia kursu w poznańskim ośrodku MPK. Dodaje, że po kursach w innych ośrodkach, kierowcy – Polacy jeżdżą dużo gorzej niż nowi pracownicy z Indii.

Przeczytaj: Jakubiak: za ściąganiem Ukraińców i Hindusów do Polski stoi obcy kapitał [+VIDEO]

Czytaj także: 30 tys. Hindusów chce pracować w Polsce. „Urzędnicy nie wyrabiają z wystawianiem wiz”

Angelos powiedział Radio Poznań, że choć jest trudno, to podoba mu się praca kierowcy autobusu w Poznaniu. Zaznacza, że inaczej niż w Indiach, w tym mieście „ludzie wsiadają i wysiadają w porządku” i jest „bardzo punktualnie”. Dodał też, że za rok spróbuje już porozumieć się po polsku, choć zaznacza, że język polski jest trudny.

Przeczytaj: Biletomaty we Wrocławiu i w Poznaniu z ukraińską wersją językową

Nowi kierowcy z Indii nie są pierwszymi obcokrajowcami w MPK Poznań. Już teraz autobusami kieruje tam też 50 Ukraińców. Sprowadzanie pracowników z zagranicy ma być środkiem na uzupełnienie braków kadrowych w firmie. Ponadto, od dłuższego czasu Hindusów zatrudnia miejsca firma Modertrans, spółka-córka MPK, które przedstawiciele zachwalali pracowników z Indii. Jak podaje „Głos Wielkopolski”, kierowcy z Indii mieli trafić do Poznania już w ubiegłym roku, ale przeciągnęły się formalności wizowe.

Przeczytaj: 10 proc. mieszkańców metropolii poznańskiej to Ukraińcy

Czytaj także: Money.pl pisze o „wojnie” pomiędzy polskimi a ukraińskimi kierowcami ciężarówek

Radiopoznan.fm / gloswielkopolski.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz