Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 31-letniemu obywatelowi Gruzji, który zajmował się fałszowaniem dokumentów. Straż Graniczna poinformowała w tym tygodniu, że mężczyzna usłyszał 400 zarzutów. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Do zatrzymania mężczyzny doszło na początku października ubiegłego roku, w wyniku kontroli legalności pobytu podjętej przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Warszawie Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Funkcjonariusze ustalili, że 31-letni obywatel Gruzji przebywa w Polsce nielegalnie, nie posiadając wymaganych dokumentów pobytowych.

“Co więcej, na co dzień mężczyzna trudnił się przewozem osób przy wykorzystaniu dwóch popularnych aplikacji mobilnych. Podczas czynności funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli w telefonie Gruzina zdjęcia praw jazdy i paszportów z jego wizerunkiem lecz z danymi personalnymi innych osób” – podkreśla SG.

W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że Gruzin związany jest z procederem fałszowania dokumentów, przeszukano jego mieszkanie, gdzie dodatkowo mundurowi znaleźli i zabezpieczyli 6 polskich i 12 zagranicznych praw jazdy, strony personalizacyjne paszportów w tym dwie polskie i 13 innych państw, 342 sztuki zapytań o niekaralności, 17 identyfikatorów kierowcy, licencje taksówkarskie, orzeczenia lekarza medycyny pracy oraz psychologa.

Przeczytaj: Przemytnicy nielegalnych imigrantów. SG: Dominują Ukraińcy i Gruzini

Jak czytamy, w toku całego postępowania udało się zebrać obszerny materiał dowodowy, który potwierdził winę podejrzanego, umożliwiając przedstawienie mu 400 zarzutów z art. 270 § 1 i 3 kk. tj. podrobienia dokumentów w celu użycia za autentyczne oraz czynienie przygotowania do posłużenia się sfałszowanymi dokumentami.

Miesiąc temu prokurator nadzorujący śledztwo z Prokuratury Rejonowej Praga – Północ w Warszawie skierował akt oskarżenia do sądu wobec mężczyzny. Grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Według danych z KGP, w 2023 roku przestępstwa w Polsce popełniło łącznie 17 278 przybyszów z zagranicy. To wzrost o 2,4 tys. w stosunku do 2022 roku, a zarazem pięć razy więcej niż dekadę temu. Statystyki pokazują, że przestępstw najczęściej dopuszczali się Ukraińcy (ponad 50 proc. obcokrajowców z zarzutami), a dalej Gruzini (ponad 2,7 tys.) i Białorusini (ponad tysiąc osób).

Zobacz także: Gruzin wielokrotnie łamał prawo w Polsce. Zostanie deportowany

nadwislanski.strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply