Rząd Szwecji zaostrzył przepisy dla imigrantów zarobkowych. Chodzi o ograniczenie napływu cudzoziemców.

Od 1 listopada rząd Szwecji podniósł poziom minimalnego dochodu, jaki muszą osiągać osoby spoza UE, aby otrzymać pozwolenie na pracę. Chodzi o ograniczenie napływu niskowykwalifikowanych imigrantów zarobkowych. Do tej pory należało wykazać zarobki na poziomie co najmniej 13 tys. koron (ok. 4,9 tys. zł) brutto, a od 1 listopada próg ten wynosi 27,3 tys. koron (10,3 tys. zł).

Portal Bankier.pl podkreśla, że to 80 proc. mediany średnich zarobków w Szwecji.

“Celem reformy jest ograniczenie oszustw i nadużyć, związanych z imigracją zarobkową, a także zapewnienie pracy tym, którzy już znajdują się w Szwecji” – oświadczyła minister migracji Maria Malmer Stenergard.

Urząd Migracyjny szacuje, że zmiany dotkną przede wszystkim imigrantów pracujących w gastronomii, rolnictwie i leśnictwie, zbieraczy jagód oraz sprzątaczki. Przedstawiciele tych zawodów, starając się o pozwolenie na pracę na kolejny okres, będą musieli znaleźć lepiej płatną posadę lub opuścić Szwecję.

Zobacz: Premier Szwecji przyznała, że integracja migrantów nie powiodła się

W lipcu br. szwedzki premier Ulf Kristersson wezwał do radykalnej zmiany w polityce migracyjnej kraju, twierdząc, że obcokrajowcom zbyt łatwo jest uzyskać szwedzkie obywatelstwo. Uważa, że wielu nowo przybyłych do kraju nie rozumie języka szwedzkiego ani obowiązujących w nim praw. „Powiem jasno: masowa imigracja i słaba integracja po prostu nie działają. Dlatego zmieniamy teraz szwedzką politykę migracyjną i czynimy ją najostrzejszą w UE” – zadeklarował Kristersson.

Z opublikowanego w październiku badania Rady ds. Zapobiegania Przestępczości (BRA) za 2023 rok wynika, że 53 proc. szwedzkiego społeczeństwa nie czuje się bezpiecznie w swoim kraju. To najwyższa wartość wskaźnika niepokoju od 2007 roku, gdy zaczęto przeprowadzać sondaż.

Czytaj także: Szwecja zbiera żniwo polityki pobłażania imigrantom

bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply