Władze Grecji i Słowenii zdecydowały o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Grecja i Słowenia poszły w ślady wielu krajów UE, które wydaliły rosyjskich dyplomatów w ostatnich dniach.

Greckie ministerstwo spraw zagranicznych podało w środę, że kraj uznał 12 akredytowanych w tym kraju rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane. W komunikacie przekazano, że dyplomaci Rosji “nie zachowywali się zgodnie z międzynarodowymi zasadami” – podaje agencja Reuters. O decyzji poinformowano najpierw ambasadora Rosji.

O podobnym kroku poinformowały władze Słowenii we wtorek. “Gest ten ma wyrazić silny protest i oburzenie Słowenii po odkryciu dowodów na zbrodnie wojenne w wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej mieście Bucza na Ukrainie” – przekazał resort spraw zagranicznych Słowenii. Słoweńskie MSZ przekazało, że w czasie spotkania z rosyjskim ambasadorem wyrażono zdecydowany “sprzeciw i konsternację wobec masakr ukraińskich cywilów w Buczy i innych miastach, jakie zostały ujawnione na zdjęciach satelitarnych, po wyzwoleniu miast spod okupacji sił rosyjskich agresorów” – podaje portal Euractiv.

Podkreślono, że “Słowenia wraz ze swoimi partnerami i sojusznikami, we współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, zrobi wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić, że sprawcy tych straszliwych zbrodni zostaną postawieni przed sądem”.

Rzeczniczka MSZ poinformowała, że decyzja dotyczy 33 rosyjskich dyplomatów – podaje PAP. Rosja miała do tej pory w Lublanie 41 dyplomatów. Ambasadorowi Rosji przekazano, że zgodnie z art. 11 wiedeńskiej konwencji o stosunkach dyplomatycznych “Słowenia zmniejsza liczbę dyplomatów oraz personelu administracyjno-technicznego w ambasadzie Rosji w Słowenii”.

Agencja AFP zwraca uwagę, że na mocy konwencji państwo przyjmujące może wymagać, aby “wielkość misji była utrzymywana w granicach uznanych przez nie za rozsądne i normalne, biorąc pod uwagę okoliczności i warunki w państwie przyjmującym oraz potrzeby konkretnej misji”.

Agencja STA zaznacza, że na skutek wtorkowej decyzji, Słowenia zmniejszyła liczbę personelu ambasady rosyjskiej w Lublanie do poziomu swojego personelu w Moskwie.

Grecja i Słowenia poszły w ślady wielu krajów UE, które wydaliły rosyjskich dyplomatów w ostatnich dniach.

Jak podawaliśmy, Włochy, Hiszpania, Dania i Szwecja poinformowały we wtorek o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Włochy zdecydowały się na wydalenie 30 rosyjskich dyplomatów, Hiszpania – 25 , Dania – 15, Szwecja – 3,

W poniedziałek Niemcy i Francja poinformowały o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Berlin opuści 40 Rosjan a Paryż, według doniesień medialnych, 35. Tego samego dnia władze Litwy postanowiły o obniżeniu szczebla relacji dyplomatycznych z Rosją.

Pod koniec marca na podobny krok zdecydowała się także Polska. Informowaliśmy, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 osób – oficerów rosyjskich służb specjalnych i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego. Szef ABW zawnioskował o ich wydalenie z terytorium RP. Rosyjscy dyplomaci opuścili już kraj.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Blinken o Buczy: to celowa kampania Rosji, by zabijać, torturować, gwałcić

Władze Ukrainy poinformowały w niedzielę, że siły ukraińskie zajęły wszystkie obszary wokół Kijowa. Burmistrz wyzwolonej Buczy poinformował, że podczas miesięcznej okupacji przez armię rosyjską zginęło około 300 mieszkańców. Nagrania pokazują olbrzymie zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach. „Nowa Srebrenica. Ukraińskie miasto Bucza było w rękach rosyjskich bydlaków przez kilka tygodni. Miejscowi cywile byli poddawani arbitralnym egzekucjom, niektórzy z rękami związanymi na plecach, ich ciała rozrzucone są na ulicach miasta” – napisało ukraińskie ministerstwo obrony na Twitterze.

Zobacz także: Bukareszt: Samochód uderzył w ogrodzenie rosyjskiej ambasady [+VIDEO]

reuters.com / euractiv.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply