Rząd Rosji zwiększa rezerwę finansową

Władze Rosji oszczędnie wydają środki budżetowe. Oszczędzone pieniądze zasilą rezerwę finansową rządu.

Jak podano na stronie internetowej rosyjskiego rządu dodatkowe środki w jego dyspozycji to pieniądze budżetowe nie wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Państwo rosyjskie oszczędziło na dzień 1 stycznia 2022 r. pieniądze na sumę 1,6 mld rubli, podała agencja informacyjna RIA Nowosti.

„Zarządzenie w tej sprawie zostało podpisane. Środki posłużą między innymi do realizacji działań mających na celu zapewnienie stabilnego rozwoju gospodarki w obliczu zewnętrznych ograniczeń” – agencja zacytowała oświadczenie jakie zamieszczono na stronie internetowej rosyjskiej rady ministrów.

Zgodnie z prawem rząd może dysponować środkami ze swojego funduszu rezerwowego finansując wydatki nieobjęte ustawą budżetową. Mimo uderzających w rosyjską gospodarkę sankcji państw zachodnich rada ministrów konsekwentnie zwiększą swoją finansową rezerwę. W maju skierowano do niej 791,6 mld rubli, a w czerwcu 551,4 mld rubli. Środki te, to pieniądze uzyskane już w 2022 r. w związku ze wzrostem cen na surowce energetyczne, które Rosja masowo eksportuje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę Rosja stała się celem wielu surowych sankcji państw zachodnich dotyczących zarówno relacji handlowych, jak i sektora finansowego. Rosyjskie finanse publiczne ratowane są przez zwyżkę cen surowców energetycznych: ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla. Rekompensuje ona częściowo Rosji konieczność oferowania zniżek na sprzedawane przez siebie kopaliny w ramach zajmowania niszy na nowych rynkach, z których najbardziej obiecującym stał się dla Rosjan rynek Chin i Indii.

ria.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz