Korzystając ze zniżek jakie oferują naciskani zachodnimi sankcjami Rosjanie, Indie w gwałtowny sposób zwiększają import rosyjskiej ropy i węgla.

Portal dorzeczy.pl przytoczył w sobotę dane agencji Reutera, z których wynika, że od 27 maja do 15 czerwca Indie kupiły ponad sześciokrotnie więcej węgla i produktów pokrewnych z Rosji. Import rosyjskiej ropy naftowej wzrósł w tym okresie aż 31-krotnie w stosunku rok do roku.

O znacznie zwiększonym popycie na rosyjska ropę ze strony Indii pisaliśmy na naszym portalu już w poniedziałek. Według danych z maja, Hindusi zakupili w tym miesiącu dziewięciokrotnie więcej ropy naftowej niż w maju roku 2021. Tymczasem w ciągu branych pod uwagę przez agencję Reutera trzech tygodni Indie kupiły rosyjską ropę o łącznej wartości 2,22 mld dolarów, a także rosyjski węgiel na sumę 331,17 mln dolarów.

Agencja podkreśla, że Rosjanie, by zbyć surowce, które mają zablokowaną drogę na rynki zachodnie, oferują Hindusom zniżki. Są także skłonni rozliczać ten handel w walucie indyjskiej rupii, choć w dwustronnych transakcjach wykorzystywany jest również dirham – waluta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Według przytoczonego przez dorzeczy.pl raportu niezależnego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) z siedzibą w Finlandii, w ciągu pierwszych 100 dni wojny z Ukrainą Rosja zarobiła na eksporcie paliw kopalnych 98 mld dolarów.

 

Jak pisaliśmy wcześniej ceny rosyjskiej ropy są na tyle atrakcyjne, że rosyjski surowiec  wypiera już z chińskiego rynku stosunkowo tanią ropę irańską.

dorzeczy.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz