Słowacki minister obrony Jaroslav Naď zwrócił się do Czech o pomoc w czasowej ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej. Złożył swoją prośbę podczas wizyty w czeskim ministerstwie obrony – poinformował w sobotę portal ct24.ceskatelevize.cz.

Jak poinformował w sobotę ct24.ceskatelevize.cz słowacki minister obrony Jaroslav Naď zwrócił się do Czech o pomoc w czasowej ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej. Złożył swoją prośbę podczas wizyty w czeskim ministerstwie obrony

Po spotkaniu z minister Janą Czernochovą powiedział, że jest to projekt, w który oprócz Czechów będą zaangażowani Polacy. Według Czernechovej Republika Czeska będzie teraz negocjować warunki tej pomocy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Minister Naď wręczył mi list z prośbą, abyśmy mogli zapewnić ochronę przestrzeni powietrznej Republiki Słowackiej przez jakiś czas. Teraz omówimy warunki” – powiedziała Czernochova. Naď zaznaczył, że będzie to wspólny projekt Czech, Słowacji i Polski. „Jestem bardzo wdzięczny, że Czesi i Polacy zdecydowali się pomóc wziąć odpowiedzialność za naszą przestrzeń powietrzną” – dodał.

Armia czeska ma wieloletnie doświadczenie w ochronie nieba za granicą, a od 2009 roku zajmuje się ochroną przestrzeni powietrznej państw członkowskich NATO.

Polskie F-16 również będą patrolować słowackie niebo, poinformował o tym w w kwietniu Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. „Mogę potwierdzić, że Polska para dyżurna F16 będzie prowadziła swoje dyżury także nad obszarem Słowacji” – powiedział na wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony Słowacji.

„Inwazja Rosji na Ukrainę jest potwierdzeniem naszych obaw, o których mówiliśmy od lat. Naszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmacnianie współpracy m. in. w ramach NATO, wzmacnianie naszych sił zbrojnych Polski i Słowacji, wzmacnianie i rozwijanie naszej współpracy wojskowej” – mówił Błaszczak.

„Jako Polska  mamy doświadczenia z misją AirPolicing, stąd mamy już fundament, na którym będziemy budować dalszą współpracę ze Słowacją. Ważne jest teraz żebyśmy uzgodnili szczegóły w ramach porozumienia technicznego” – dodał.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz