Hindusi błyskawicznie zwiększyli zakupy rosyjskiej ropy. Część z niej sprzedają do państw zachodnich.

Amerykańsko-brytyjska firma analityczna Refinitiv obliczyła, że zakupy rosyjskiej ropy przez Hindusów wyniosły w maju 3,36 milionów ton metrycznych. To dziewięć razy więcej niż średni miesięczny import rosyjskiej ropy do Indii za zeszły rok, podał portal Wnp.pl.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

60 PLN    (0.27%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W kwietniu Indie kupiły 1,01 mln tom metrycznych rosyjskiej ropy naftowej, wobec tylko 430 tys. ton w marcu. Tym samym Rosja staje się głównym źródłem tego surowca dla Indii, wyprzedzając głównego dotychczasowego dostawcę – Irak.

Jest tak ze względu na atrakcyjną cenę rosyjskiej ropy. O ile baryłka Brent kosztuje obecnie 119 dolarów, o tyle rosyjski Urals można kupić już za 95 dol. za baryłkę. Jak o tym pisaliśmy na naszym portalu, przecena rosyjskiego surowca doprowadziła już do jego ekspansji na rynku chińskim i wypierania z niego ropy irańskiej.

„Zwiększony indyjski apetyt na surowiec z Rosji każe postawić pytanie o skuteczność zachodnich sankcji po agresji na Ukrainę” – skomentował polski portal. Pytanie jest tym bardziej zasadne, że zwiększenie indyjskiego importu rosyjskiej ropy nie ma związku wyłącznie ze zwiększeniem jej udziału w krajowym miksie. Wnp.pl twierdzi, że Hindusi sprzedają rosyjską ropę do państw zachodnich.

Portal przywołał informacje podane przez dziennik „The Wall Street Journal”, który twierdzi, że jeszcze w maju do amerykańskich portów zawinęły pierwsze tankowce przewożące rosyjską ropę zmieszaną z ropą z innych krajów, których źródłem mogą być rafinerie Reliance Group, holdingu należące do drugiego najbogatszego Indusa Mukesha Ambaniego.

„Zachód starał się wykorzystać wojnę w Ukrainie do osłabienia tradycyjnie przyjaznych więzi między Moskwą a New Delhi. Na razie osiągnięto przeciwny efekt: Indusi umocnili swoje związki z Rosją o kolejny element. Wcześniej import rosyjskich węglowodorów miał dla Indii marginalne znaczenie” – podsumował Wnp.pl.

wnp.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz