Po miesiącach sporów i prowizorium Rosja i Białoruś porozumiały się co do warunków na jakich ta ostatnia będzie kupować rosyjską ropę naftową.

„Szefowie rządów odnotowali osiągnięcie zasadniczych porozumień w sprawie parametrów współpracy w sferze naftowej uwzględniających wzajemne interesy. Realizacja tych porozumień pozwoli zabezpieczyć dostawy rosyjskiej ropy do przedsiębiorstw naftowych Białorusi w pełnej objętości i na uzgodnionych zasadach” – napisano w relacji opisującej rozmowę premiera Rosji Michaiła Miszustina z jego białoruskim odpowiednikiem Siergiejem Rumasem, jaką zamieszczono na stronie internetowej rosyjskiego rządu. Rozmowa odbyła się w sobotę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Premierzy nie rozmawiali tylko o ropie naftowej ale też „dotknęli aktualnych kwestii rosyjsko-białoruskich stosunków handlowo-gospodarczych i współpracy integracyjnej w Państwie Związkowym i Eurazjatyckim Związku Gospodarczym”. Rozmowa dotyczyła też zbudowanej przez Rosjan białoruskiej elektrowni atomowej, która według premierów powinna być „zaopatrzona rosyjskim sposobem”. Uzgodniono grafik ostatnich prac w instalacji, która już niedługo będzie gotowa do uruchomienia.

Cytowany komunikat kończy się stwierdzeniem, że „szefowie rządów podkreślili szczególne znaczenie utrzymania i wzmocnienia konstruktywnej atmosfery współpracy Federacji Rosyjskiej i Republiki Białoruś pozwalającej efektywnie, w spokojnym i pełnym szacunku tonie rozwiązywać najbardziej złożone zagadnienia współpracy integracyjnej”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

31 grudnia 2019 roku, gdy wygasała umowa dotycząca dostaw ropy naftowej z Rosji na Białoruś, Łukaszenko spotkał się z kierownictwem białoruskiego sektora petrochemicznego i nakazał niezwłoczne zabezpieczenie dostaw ropy z kierunków alternatywnych do rosyjskiego.  Łukaszenko podczas swojego przemówienia zarzucił Rosji wywieranie nacisków i obiecał, że Białoruś nie zrzeknie się swojej suwerenności. Na początku bieżącego roku Rosjanie wstrzymali nawet dostawy ropy by po kilku dniach powtórnie je uruchomić na zasadzie tymczasowego porozumienia. Ropę tłoczono jednak tylko jednej z rafinerii – Naftan w Nowopołocku. Dostawy ropy na mocy tymczasowego porozumienia były znacznie mniejsze niż rok wcześniej co poważnie odbiło się na wynikach białoruskiego przemysłu naftowego zapewniającego znaczną część wpływów do państwowego budżetu Białotusi.

government.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz