Ceny usług i towarów konsumpcyjnych w lipcu były o 2,9 proc wyższe niż w tym samym miesiącu roku poprzedniego. To najwyższy wynik od siedmiu lat.

Danego Głównego Urzędu Statystycznego podał w środę portal Bankier.pl. Inflacja na poziomie 2,9 proc. to najwyższa wartość tego wskaźnika od października 2012 r. Tym samym inflacja przekroczyła już poziom założony na ten rok przez Narodowy Bank Polski, który określił go na 2,5 proc. z możliwym odchyleniem o jeden punkt procentowy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Inflację napędza przede wszystkim szybki wzrost cen żywności. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły bowiem w stosunku rok do roku o 6,8 proc., w tym samej żywności o 7,3 proc. Ceny napojów alkoholowych i tytoniu wzrosły o 1,2 proc., użytkowania mieszkania o 2 proc., usługi w zakresie ochrony zdrowia o 3,7 proc., usługi w zakresie rekreacji i kultury o 3 proc., edukacja o 3,1 proc., usługi restauratorsko-hotelarskie o 4,4 proc. Niższe były natomiast ceny odzieży i obuwia (o 1,5 proc.) oraz w usług w dziedzinie łączności (o 1,1 proc.).

Wśród poszczególnych kategorii towarów najbardziej wzrosły ceny warzyw (32,4 proc.), wywozu śmieci (24 proc.), cukru (28,4 proc.) oraz mięsa wieprzowego (12,4 proc.) i pieczywa (9,6 proc.).

Duży wzrost inflacji ujawniły już dane GUS z czerwca. Także wówczas kategorią towarów w której odnotowano największy wzrost cen były warzywa.

bankier.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz