W czasach znacznego wzrostu napięć amerykańsko-chińskich Pekin i Waszyngton uzgodniły stworzenie paltformy, która może pozwolić utrzymać je pod kontrolą.

Polska redakcja Chińskiego Radia Międznarodowego (CRI) zrelecjonowała ustalenie ze spotkania ministra handlu Chińskiej Republiki Ludowej Wang Wentao i sekretarz handlu USA Giny Raimondo, jakie miało miejsce w Pekinie w poniedziałek. “Po trwających prawie cztery i pół godziny dogłębnych rozmowach, obie strony ogłosiły ustanowienie nowych kanałów komunikacji między ministerstwami handlu obu krajów oraz utworzenie grupy roboczej, która składać się będzie z chińskich i amerykańskich urzędników na szczeblu wiceministów i dyrektorów departamentów oraz przedstawicieli przedsiębiorstw, aby znaleźć rozwiązania konkretnych problemów biznesowych.” – podał portal CRI.

Zgodnie z ustaleniami grupa robocza na szczeblu wiceministrów ma spotykać się co najmniej dwa razy w roku.

Uruchomiony został także bieżący mechanizm wymiany informacji na temat kontroli eksportu w dwóch supermocarstwach. Ma to ułatwić działanie przedsiębiorcom próbującym nawiązać relacje handlowe ze swoimi odpowiednikami w drugim kraju. Dodatkowo “eksperci z obu krajów przeprowadzą konsultacje techniczne w sprawie wzmocnienia ochrony tajemnic handlowych i poufnych informacji handlowych”.

W drugim roku swoich rządów wojnę handlową z Chinami rozpoczął były prezydent Donald Trump. Polityk ten postawił sobie za cel szerokiego przerwania relacji handlowych z Chińczykami oraz wykluczania ich łańcuchów produkcji. Na kolejne chińskie sektory nakładano cła.

Trumpowi nie udało się doprowadzić do szerokiego przerwania więzi handlowych. Nastomiast celniejsze były uderzenie w chiński sektor wysokich technologii.

Amerykański wymiar sprawiedliwości doprowadził w grudniu 2019 roku do aresztowania w Kanadzie Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowej Huawei, a zarazem córki założyciela Huawei, firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego. Amerykańskie władze wywierają naciski na władze innych państw, a nawet na własnych obywateli, aby nie korzystali ze sprzętu Huawei.

W maju 2020 r. Departament Handlu USA wpisał Huawei na „czarną listę” firm, które muszą występować o specjalne zezwolenie na nabywanie nowoczesnych technologii z USA choć następnie zawiesił wykonywanie tej decyzji na trzy miesiące. Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką.

Odprężenie przyniosła niedawna wizyta szefa amerykańskiej dyplomacji Antony’ego Blinkena w ChRL, który mówił właśnie o stabilizacji relacji dwustronnych.

polish.cri.cn/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply