Chiny oprotestowały zestrzelenie balonu przez USA

Chiny zaprotestowały przeciwko działaniom USA w związku ze zestrzeleniem chińskiego balonu, który wleciał w amerykańską przestrzeń powietrzną. Odpowiedni komunikat opublikowało w niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin opublikowało w niedzielę protest przeciwko działaniom USA w związku ze zestrzeleniem chińskiego balonu, który wleciał w amerykańską przestrzeń powietrzną.

„Chiny kategorycznie potępiają i protestują przeciwko atakowi USA na cywilny bezzałogowy statek powietrzny z użyciem siły” – czytamy w oświadczeniu.

Pekin zaznacza, że wcześniej „wielokrotnie informował” stronę amerykańską „o cywilnym charakterze sterowca”. Chińczycy twierdzą, że samolot znalazł się w przestrzeni powietrznej USA z powodu działania siły wyższej.

„Strona chińska wyraźnie zwróciła się do strony amerykańskiej o właściwe rozwiązanie tej kwestii w sposób spokojny, profesjonalny i powściągliwy” – poinformowało chińskie MSZ.

Jednocześnie Chińczycy powołują się na wypowiedź przedstawiciela Pentagonu, który wcześniej stwierdził również, że balon nie stanowi militarnego ani fizycznego zagrożenia dla ludzi na ziemi.

„W takich okolicznościach użycie siły USA jest wyraźną przesadą i poważnym naruszeniem międzynarodowych praktyk. Chiny będą zdecydowanie chronić prawa i interesy zainteresowanej firmy i zastrzegają sobie prawo do udzielenia dodatkowych odpowiedzi, jeśli to konieczne”.

Jak podaje stacja Fox News, chiński balon został zestrzelony przez amerykańskie myśliwce w sobotę po południu czasu lokalnego. Był już wówczas nad Oceanem Atlantyckim, na wschód od wybrzeży stanu Karolina Południowa. Dokonały tego najpewniej samoloty F-22, przy czym w misji uczestniczyły też maszyny F-15.

Gdy wcześniej tego prezydenta USA Joe Bidena zapytano, co zamierza zrobić z balonem, odparł: „Zamierzamy się tym zająć”.

Czytaj także: Pentagon: Chiński balon szpiegowski nad USA

Wcześniej przedstawiciel Pentagonu oświadczył, że amerykańskie władze są przekonane, że balon ten należy do Chińskiej Republiki Ludowej i został wysłany przez to państwo.

W oficjalnym oświadczeniu sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, zaznaczył, że prezydent Joe Biden „wydał zgodę, by zestrzelić balon obserwacyjny, gdy tylko wykonanie tej misji nie będzie powodować niepotrzebnego ryzyka dla życia Amerykanów pod trasą balonu”.

Według źródeł Fox News, rząd USA rozważał, by zestrzelić balon, gdy będzie już znajdował się nad Atlantykiem. Chodziło o to, by uniknąć potencjalnych strat i uszkodzeń na ziemi. Z tego względu, wcześniej zrezygnowano z pomysłu, by zestrzelić ten obiekt, gdy znajdował się nad stanem Montana. Urzędnik administracji rządowej dodał, że jest możliwość, iż rząd spróbuje pozyskać zestrzelony balon.

„Po dokładnej analizie, amerykańscy dowódcy wojskowi ustalili, że zestrzelenie tego balony, gdy będzie nad lądem, stanowi niepotrzebne ryzyko dla ludzi na znacznym obszarze, z uwagi na rozmiar ani pułap lotu balonu oraz jego aparatury zwiadowczej. Zgodnie z zaleceniami prezydenta, departament obrony opracował opcje bezpiecznego zestrzelenia balonu nad naszymi wodami terytorialnymi, wraz ze ścisłym monitorowaniem jego trasy i działań w zakresie zbierania danych wywiadowczych” – poinformował Austin.

Szef Pentagonu zapewnił, że działania zostały podjęte w koordynacji i z pełnym wsparciem ze strony Kanady. Podziękował też stronie kanadyjskiej za pomoc w śledzeniu obiektu, poprzez system NORAD. Zaznaczył też, że Stany Zjednoczone „efektywnie odpowiedziały na nieakceptowalne naruszenie naszej suwerenności przez ChRL”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz