Według posłanki Małgorzaty Gosiewskiej (PiS) walczący w Donbasie „rzekomo banderowski” batalion OUN bronił Polski przed „bolszewicką nawałą”. Ona sama broni neobanderowskiej formacji ochotniczej podkreślając, że batalion OUN walczył pod flagą biało-czerwoną.

Kilka dni przed II turą wyborów samorządowych znana proukraińska posłanka PiS Małgorzata Gosiewska krytykując nowowybranego prezydenta Przemyśla (wówczas kandydata na ten urząd) Wojciecha Bakuna z Kukiz’15 wdała się w dyskusję na portalu społecznościowym. W jej trakcie poruszono wątek współpracy posłanki PiS z kontrowersyjną Fundacją Otwarty Dialog, a także wspieranie ukraińskich oddziałów ochotniczych w Donbasie, odwołujących się do banderyzmu i OUN-UPA.

Na pytanie, czy jej zdaniem batalion ochotniczy OUN nie miał neobanderowskiego charakteru odpowiedziała pytaniem, czy chodzi o „batalion, który walczył z FR o lotnisko donieckie”. Gdy zaznaczono, że oddział ten walczył pod czerwono-czarnymi flagami i nosząc emblematy i symbole Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, organizacji odpowiedzialnej za ludobójstwo na Kresach południowowschodnich II RP Gosiewska napisała, że „wisiała tam flaga biało – czerwona”, a „Ukraińcy walczyli i ginęli pod Donieckiem powstrzymując bolszewicką nawałę”.

W lutym 2016 roku ukraińska prokuratura wojskowa wyliczyła, że od początku konfliktu w Donbasie ponad tysiąc żołnierzy sił rządowych zginęło w Donbasie nie w czasie walki, lecz m.in. z powodu pijaństwa. Tzw. straty niebojowe stanowiły wówczas 40 proc. wszystkich strat od początku konfliktu. W grudniu tego samego roku ukraińska armia podała, że w 2016 roku spośród ponad 460 zabitych żołnierzy ponad połowę stracono w ramach tzw. strat niebojowych, spowodowanych m.in. wypadkami, zatruciami alkoholem, samobójstwami i morderstwami.

Przeczytaj: Brytyjski wojskowy: 60% ukraińskich strat powoduje ogień bratobójczy i niekompetencja

Przypomnijmy, że na przełomie 2014/2015 roku Gosiewska wizytowała walczący wówczas w Donbasie ochotniczy batalion OUN. Jego członkowie, według relacji Monika Andruszewskiej, dziennikarki z Forum Żydów Polskich dla Radia Wnet (obecnie korespondentka PAP na Ukrainie), byli „pod ogromnym wrażeniem wizyty” posłanki PiS. W sierpniu 2016 roku w jednym z wywiadów Gosiewska twierdziła, że powinniśmy wykazać pewne zrozumienie dla kultu UPA na Ukrainie, a Polska powinna „obniżyć poprzeczkę” względem Ukrainy w kwestii gloryfikacji OUN-UPA.

Przeczytaj: Neobanderowiec z batalionu OUN chciał promować swoją poezję. Spotkanie odwołano

Czytaj także: Lider batalionu OUN: wypowiedź Kaczyńskiego była szowinistyczna

Posłanka PiS w 2014 roku odwiedziła wówczas wzbudzający liczne kontrowersje batalion „Ajdar”, którego członków oskarżano o liczne nadużycia, przestępstwa, a także zbrodnie, jakich mieli dopuszczać się w Donbasie. Pisały o tym szeroko ukraińskie media. Poważne zastrzeżenia względem działalności „Ajdarowców”, bardzo popularnych u części proukraińskich środowisk w Polsce, wysuwała także organizacja Amnesty International.

Przeczytaj także: Ks. Isakowicz-Zaleski pyta: komu kibicuje posłanka Gosiewska w meczu Polska-Ukraina?

Odnośnie Otwartego Dialogu Gosiewska twierdziła, że „wielokrotnie wypowiadała się w tej kwestii”. Wcześniej oceniła pozytywnie pewne aspekty działalności Fundacji Otwarty Dialog. Postawę Gosiewskiej i innych polityków PiS krytykowała Balli Marzec, która podkreślała, że nie odcinają się oni od FOD. Politycy i sympatycy PiS brali udział w inicjatywach, które wspierali także działacze Fundacji Otwarty Dialog do czasu, gdy szef rady Fundacji, a prywatnie mąż Ludmiły Kozłowskiej, Bartosz Kramek w lipcu 2017 roku przedstawił „plan na obalenie rządu PiS” na wzór ukraińskiego MajdanuInterpelację do MSZ złożyli w tej sprawie posłowie Kukiz’15.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów powstała w roku 1929 w Wiedniu. Zajmowała się działalnością terrorystyczną na terytorium Państwa Polskiego. Z jej rąk zginął m.in. minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki. Odpowiada też za śmierć dyrektora ukraińskiego gimnazjum we Lwowie, Iwana Babija. Zbrojne ramię OUN-B (Bandery) – Ukraińska Powstańcza Armia – odpowiada za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na Kresach Wschodnich w czasie drugiej wojny światowej.

twitter.com / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7
    jaro7 :

    Gosiewska to ten sam typ niepożytecznych idiotów co Romaszewska,Przełomiec,Doroszewska,to takie „umysłowe blondynki”.O tym że z nich Polki jak z koziej….nie trzeba przypominać.Niestety elity nam wybito i teraz mamy takie śmieci udające elity.

  2. gotan
    gotan :

    ta głupia baba nie wie co wygaduje…Już wcześniej takie „wojenny przykład ” podawała nijaka Stepan…korespondent TVP…Teraz dla niepoznaki przefarbowała włosy….ponoć trudniej rozpoznać..Ma pani szansę też to zrobić….Nikt nie rozpozna . Powinna pani przywdziać mundur OUN wraz z Romaszewską.Będzie komplet polskojęzycznych,które walczą za Europę i za Polskę..