Spotkanie z Borysem Humeniukiem, które miało odbyć się w Kolbuszowej w rocznicę powstania UPA zostało odwołane, gdy ujawniono, że jest on członkiem neobanderowskiej Swobody i walczył w Donbasie w szeregach batalionu OUN.

Jak informuje portal supernowosci24.pl, 14 października, w rocznicę powstania UPA, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej na Podkarpaciu miało odbyć się spotkanie z Borysem Humeniukiem. Anonsowano go jako ukraińskiego poetę i prozaika, a także weterana walk w Donbasie

Jednak miejscowy historyk i regionalista Karol Wesołowski ujawnił, że jest on członkiem neobanderowskiej partii Swoboda, a także sympatykiem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Ujawniono również, że w Donbasie walczył w szeregach ochotniczego batalionu OUN. Z kolei w ubiegłorocznych wyborach samorządowych na Ukrainie kandydował z list Swobody do Rady Miejskiej Kijowa.

W rezultacie, spotkanie z Humeniukiem zostało odwołane. Wcześniej Humeniuk odbywał w Polsce szereg spotkań promujących jego tomik poezji „Wiersze z wojny”, m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Warszawie i Opolu.

O Humeniuku pisaliśmy już wcześniej, gdy w 2014 roku opublikowano nagranie na którym określa się on jako zastępca dowódcy batalionu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i zwraca się z apelem do ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenki. Skarżył się, że jego ochotniczy batalion walczy dzięki włanym zasobom, bez wsparcia ukraińskiego państwa. Domagał się, aby państwo ukraińskie uznało ich za oddział i nadało nam odpowiedni status oraz dozbroiło.

Przeczytaj również: Posłanka PiS odwiedziła batalion OUN

Supernowości24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz