Biały Dom chce zakończenia programu chroniącego nielegalnych imigrantów

Donald Trump skierował wniosek do Sądu najwyższego o wstrzymanie programu pozwalającego młodym nielegalnym imigrantom na podejmowanie pracy w USA.

Biały Dom chcę wstrzymania programu chroniącego przed deportacją młodych ludzi, którzy trafili na terytorium USA nielegalnie jeszcze jako dzieci, przywiezieni przez swoich rodziców. Administracja Baracka Obamy uruchomiła dla nich tak zwaną procedurę “odłożonego działania” – młody imigrant, który pracował nie był deportowany, mógł mieszkać w USA bez perspektywy na uzyskanie ich obywatelstwa. Nowa administracja uważa, że Obama przekroczył swoje uprawnienia ustanawiając taki program.

Trump nie może wstrzymać programu ze względu na wyroki sądów, które uznały to za bezprawne. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego i choć ten nie ogłosił jeszcze wyroku, Biały Dom postanowił wnieść sprawę do Sądu Najwyższego. Nie wiadomo czy Sąd Najwyższy zajmie się sprawą, a jeśli tak to kiedy.

Jak informuje rosyjskojęzyczny portal publicznego radia USA Gołos Amieriki program obejmuje około 800 tys. młodych ludzi, którzy studiują, pracują, założyli własne przedsiębiorstwa, a część z nich służy w amerykańskiej armii.

Wniosek Białego Domu następuje w chwili gdy do granicy meksykańsko-amerykańskiej zbliżają się grupy nielegalnych migrantów z Ameryki Środkowej, głównie z Salwadoru. W niedzielę migranci dotarli do stolicy Meksyku. Prezydent USA zarządził już wykorzystanie do ochrony granicy z Meksykiem ponad 5 tys. żołnierzy amerykańskiej armii.

golos-ameriki.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply