Pentagon wyśle tysiące żołnierzy na granicę z Meksykiem

Amerykański resort obrony ogłosił w poniedziałek, że wysyła na granicę z Meksykiem tysiące wojskowych, którzy mają pomóc straży granicznej w ochronie południowej granicy USA przed migrantami z Ameryki Środkowej.

Gen. Terrence O’Shaughnessy z Północnego Dowództwa armii USA powiedział na konferencji prasowej, że operacja pod kryptonimem „Wierny Patriota” ma polegać na wsparciu agencji Customs and Border Protection odpowiedzialnej za ochronę granic. Do patrolowania terenów przygranicznych zostaną wysłane m.in. nowoczesne śmigłowce. Część żołnierzy biorących udział w operacji „Wierny Patriota” ma być uzbrojona.

Jak mówił O’Shaughnessy pierwszych 800 żołnierzy, których wysłanie ogłoszono wcześniej, jest już w drodze do południowego Teksasu. W sumie liczba żołnierzy skierowanych do udziału w operacji ma sięgnąć 5200 do końca tego tygodnia. Będą oni działać przede wszystkim w Teksasie, w mniejszym stopniu w Arizonie. Za najmniej zagrożoną uznano granicę w stanie Kalifornia.

Jak pisze AP, amerykańskie prawo zabrania angażowania armii do egzekwowania polityki imigracyjnej, stąd na granice zostanie wysłana tylko żandarmeria, inżynierowie wojskowi i inne tego typu służby. Wojskowi będą towarzyszyć patrolom straży granicznej, lecz mają bezpośrednio nie wchodzić w kontakt z migrantami.

Operacja „Wierny Patriota” ma związek z kolumną tysięcy migrantów maszerujących przez Meksyk w stronę amerykańskiej granicy. Kolumna zmniejszyła się w ciągu tygodnia o połowę do 3,5 tys. osób, lecz na granicy między Gwatemalą i Meksykiem uformowała się nowa kolumna licząca 600 osób, która starła się z policją na moście łączącym oba kraje.

PRZECZYTAJ: Tysiące migrantów zmierza na granicę USA

Według AP prezydent Trump usiłuje wykreować sprawę migrantów z Ameryki Środkowej i ochrony granic na główny temat ostatniego tygodnia kampanii przed wyborami do Kongresu. „To jest inwazja na nasz Kraj i nasza Armia czeka na was!” – napisał amerykański prezydent na Twitterze.

CZYTAJ TAKŻE: Trump zagroził wysłaniem armii na granicę z Meksykiem

Kresy.pl / AP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • jwu
      jwu :

      @dls Maverick Chronić ? Czytaj strzelać ,by nikt z nielegalnych nie dostał się do krainy wymarzonej demokracji.A nam Europejczykom nakazują przyjmować ich i zapewniać przyzwoity socjal.Bo ochrona granic ,a nie daj Boże strzelanina są niehumanitarne.