Pentagon wyśle tysiące żołnierzy na granicę z Meksykiem

Amerykański resort obrony ogłosił w poniedziałek, że wysyła na granicę z Meksykiem tysiące wojskowych, którzy mają pomóc straży granicznej w ochronie południowej granicy USA przed migrantami z Ameryki Środkowej.

Gen. Terrence O’Shaughnessy z Północnego Dowództwa armii USA powiedział na konferencji prasowej, że operacja pod kryptonimem „Wierny Patriota” ma polegać na wsparciu agencji Customs and Border Protection odpowiedzialnej za ochronę granic. Do patrolowania terenów przygranicznych zostaną wysłane m.in. nowoczesne śmigłowce. Część żołnierzy biorących udział w operacji „Wierny Patriota” ma być uzbrojona.

Jak mówił O’Shaughnessy pierwszych 800 żołnierzy, których wysłanie ogłoszono wcześniej, jest już w drodze do południowego Teksasu. W sumie liczba żołnierzy skierowanych do udziału w operacji ma sięgnąć 5200 do końca tego tygodnia. Będą oni działać przede wszystkim w Teksasie, w mniejszym stopniu w Arizonie. Za najmniej zagrożoną uznano granicę w stanie Kalifornia.

Jak pisze AP, amerykańskie prawo zabrania angażowania armii do egzekwowania polityki imigracyjnej, stąd na granice zostanie wysłana tylko żandarmeria, inżynierowie wojskowi i inne tego typu służby. Wojskowi będą towarzyszyć patrolom straży granicznej, lecz mają bezpośrednio nie wchodzić w kontakt z migrantami.

Operacja „Wierny Patriota” ma związek z kolumną tysięcy migrantów maszerujących przez Meksyk w stronę amerykańskiej granicy. Kolumna zmniejszyła się w ciągu tygodnia o połowę do 3,5 tys. osób, lecz na granicy między Gwatemalą i Meksykiem uformowała się nowa kolumna licząca 600 osób, która starła się z policją na moście łączącym oba kraje.

PRZECZYTAJ: Tysiące migrantów zmierza na granicę USA

Według AP prezydent Trump usiłuje wykreować sprawę migrantów z Ameryki Środkowej i ochrony granic na główny temat ostatniego tygodnia kampanii przed wyborami do Kongresu. „To jest inwazja na nasz Kraj i nasza Armia czeka na was!” – napisał amerykański prezydent na Twitterze.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Trump zagroził wysłaniem armii na granicę z Meksykiem

Kresy.pl / AP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz