Według posłanki Małgorzaty Gosiewskiej, Polska powinna „obniżyć poprzeczkę” względem Ukrainy w kwestii gloryfikacji OUN-UPA. Jej zdaniem, powinniśmy wykazać pewne zrozumienie dla kultu UPA.

W wywiadzie dla portalu Onet.pl, posłanka PiS Małgorzata Gosiewska mówiła m.in. o kwestii braku wiedzy nt. rzezi wołyńskiej wśród wielu Ukraińców i gloryfikowaniu OUN-UPA. Gosiewskiej, za taki stan rzeczy odpowiada ukraiński system edukacji. Tłumaczy jednak, że ponieważ gloryfikowanie OUN-UPA ma przede wszystkim wydźwięk antyrosyjski, to powinno się podchodzić do tego ze zrozumieniem:

„Tak jak mówiła Sawczenko, oni przez lata byli zmuszani do stawiania pomników i czczenia bohaterów sowieckich. To jest pewna forma odreagowania, poszukania innych bohaterów. Dla nich te organizacje są organizacjami nie antypolskimi, bo oni o tej działalności w większości do tej pory nie wiedzą, albo coś słyszeli, ale nie znają szczegółów. Dla nich to są symbole walki z okupantem, przede wszystkim sowieckim, ale i niemieckim.Walki o niezależność Ukrainy. Tak to pojmują i tak czczą. To nie znaczy, że ja ich usprawiedliwiam i to akceptuję. Mówię jedynie, że powinniśmy wykazać się pewnym zrozumieniem”.

Gosiewska przyznała również rację marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu, który stwierdził w jednym z wywiadów, że należy „obniżyć poprzeczkę” w upominaniu się o uczczenia ofiar UPA.

To, że Ukrainiec na barykadach Majdanu lub w Donbasie walczył pod flagą malinowo-czarną, to nie było zjawisko antypolskie, tylko antyrosyjskie. Dlaczego nie pod swoją flagą narodową? Właśnie dlatego, że dla nich ta flaga była symbolem walki.(…) To nie znaczy, że nie mamy tłumaczyć, czym dla nas jest ta flaga i co faktycznie wydarzyło się na Wołyniu. To są dwie różne rzeczy. Łatwiej nam jednak rozmawiać o historii, kiedy zrozumiemy, że pewne ich działania naprawdę nie są antypolskie”– twierdzi Gosiewska.

Posłanka PiS przekonuje również, że dobre relacje z Ukrainą są koniecznością w kontekście polskiej polityki zagranicznej”

„Jedna rzecz jest bezwzględna – geografia. Ukraina jest naszym sąsiadem. Mamy ją po drugiej stronie granicy i tego nie zmienimy. Wrogą postawą możemy sprawić, iż będziemy mieli jako sąsiada Rosję albo kraj jej sprzyjający, z korupcją jako nieodzownym elementem tamtego systemu, wrogością itd. Jaki mamy wybór? Możemy naprawdę nie kochać Ukrainy i Ukraińców, ale musimy rozumieć, że dobre relacje z tym sąsiadem są naprawdę w naszym interesie narodowym”.

We wcześniejszej części wywiadu, Gosiewska zapytana o kwestię pogorszenia stosunków polsko-ukraińskich w ostatnim czasie zwróciła uwagę, że dzieje się to po warszawskim szczycie NATO. „Nie można tego rozpatrywać w oderwaniu od państwa, które jest bardzo zainteresowane tym, by nasze relacje nie układały się dobrze” – zaznaczyła. Podkreślała również, że choć interweniowała na Ukrainie ws. tzw. ustaw dekomunizacyjnych, które zarazem gloryfikują OUN-UPA, to mimo obietnic zmiany tego stanu rzeczy, dotąd nic się nie dzieje.

W końcu 2014 roku posłana PiS odwiedziła wzbudzający liczne kontrowersje batalion „Ajdar”, którego członków oskarżano o liczne nadużycia, przestępstwa, a także zbrodnie, jakich mieli dopuszczać się w Donbasie. Pisały o tym szeroko ukraińskie media. Poważne zastrzeżenia względem działalności „Ajdarowców”, bardzo popularnych u części proukraińskich środowisk w Polsce, wysuwała także organizacja Amnesty International.

Przeczytaj więcej:

Posłanka PiS odwiedza bojowników ukraińskiego batalionu Ajdar w Donbasie

SE: poseł Małgorzata Gosiewska (PiS) urządziła awanturę na ukraińskim lotnisku

Gosiewska odwiedziła również batalion OUN (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów) walczący wówczas w Donbasie. Wedle relacji obecnej tam dziennikarki „wszyscy są pod ogromnym wrażeniem wizyty” parlamentarzystki Prawa i Sprawiedliwości. OUN w okresie międzywojennym zajmowała się działalnością terrorystyczną na terytorium Państwa Polskiego. Z jej rąk zginął m.in. minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki. Odpowiada też za śmierć dyrektora ukraińskiego gimnazjum we Lwowie, Iwana Babija. Zbrojne ramię OUN-B (Bandery) – Ukraińska Powstańcza Armia – odpowiada za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na Kresach Wschodnich w czasie drugiej wojny światowej.

Przeczytaj: Posłanka PiS odwiedziła batalion OUN

Posłanka PiS opublikowała również raport nt. rosyjski zbrodni wojennych na wschodzie Ukrainy. Ma on stać się podstawą do zaskarżenia tych zbrodni do Trybunału w Hadze.

Onet.pl/ Kresy.pl

36 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • fiesta
   fiesta :

   Cytat: „Według posłanki Małgorzaty Gosiewskiej, Polska powinna „obniżyć poprzeczkę” względem Ukrainy w kwestii gloryfikacji OUN-UPA”…… KOMENTARZ „fiesta”….. Jesli Malgorzata Kierat vel „Gosiewska” z partii w „PiS-du” chce uprawiac prostytucje z OUN-UPA to moze kucnac, ewentualnie ukleknac, zeby znizyc sie do „poprzeczki”, chociaz druga strona moze zadowolic M.Kierat vel „Gosiewska” stojac na taborecie.

 1. kbog
  kbog :

  Ta pani może się przeprowadzić na Ukrainę i tam wykazać się działaniem. Odnoszę wrażenie, że ofiary bestialskich mordów niewiele ją obchodzą. Szkoda tylko, że ta pani jest posłem i bierze za to duże pieniądze polskiego podatnika. Oprócz uwielbiania banderowców i chorobliwej rusofobii niczym innym się nie wyróżnia.

  • zefir
   zefir :

   A jakże,wyróżnia się przecież to poselskie kurwisz..e swym poselskim orgazmem z debilami „Ajdar”,czy „OUN”.Banderowskie widły wbite w polskie dzieci,czy banderowskie riezanie brzuchów ciężarnych Polek to dla niej ta wyższa poprzeczka,nieosiągalna dla jej bujnego w kurewstwie intelektu.Potrzeba wielkiego młota by jej dogodzić i wybić z łba to zrozumienie dla UPA i jej kultu.

 2. gan
  gan :

  Paniusia chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, że jakby zaczęła mówić na Ukrainie prawdę o ludobójstwie kresowym to zgodnie z ich prawem wylądowałaby w pierdlu. Kiedy u nas będzie analogiczna ustawa?! Bo mi się serce kraje, jak widzę na półkach księgarń książki pisane przez potomków rezunów gloryfikujące działania UPA…!

 3. manetekelfares
  manetekelfares :

  Wstyd mi, że takie zera frymarczą pamięcią bestialsko pomordowanych rodaków, dla zyskania pochlebstwa i poklasku potomków morderców i sadystów,którzy i ją i nas mają w głębokiej dupie. Śmieją się z ich bezdennej głupoty i z naszej narodu bezsilności. A jak tak ubolewa nad ichnią edukacją, to niech tam spierdala i ją reformuje, a nie każe Polakom być pobłażliwymi.

 4. adon1976
  adon1976 :

  Kto takich zdrajcow z pisu wybiera . Ta kobieta pluje na tysiace pomordowanych Polakow ! Co to znaczy „obniżyć poprzeczkę” ze banderowiec -smiec – zbrodniarz to moj ” brat „. Wedlug niej kazdy kto jest antyrosyjski to sprzymierzeniec czyli rozumiem ze w nastepnej kolejnosci pojedzie do faterlandu szukac poparcia u neonazistow i starych ss-manow ! Mysli ze ukraincy sa tak glupi ze nie wiedza co robili ich zbrodniarze z upa i oun z Polakami o ich edukacje juz zadbala svoboda i elementarz malego banderowca https://prawy.pl/34906-tak-ucza-dzieci-upa-walczac-z-niemcami-doszla-do-renu/

 5. azar
  azar :

  Przebywam teraz w Zamościu. Akurat jest tutaj w tym czasie Zamojski Festiwal Filmowy. Dzis o 18.30 na małym ekranie mogłem obejrzeć dokument pt. Jeżeli zapomnimy o nich… reż. A. Sikorski.
  Ta wiedźma Gosiewska powinna sobie to obejrzeć ale i tak oczywiście dokument ten nie ukazał tak naprawdę w jaki sposób drastyczny te heroje dokonywali zabójstw. I tak w łagodny sposób to przedstawił. A tutaj link do tego dokumentu https://www.youtube.com/watch?v=T_IXcT2P1ao

 6. kojoto
  kojoto :

  Wredna i tępa malinowo-czarna kurwa. Wykazać zrozumienie dla kultu UPA? Dokładnie to samo pokrętne myślenie prezentowane przez rosyjskie trolle, żeby wykazać zrozumienie dla wrażliwości tych co wielbią sowieckie piekło. Najpierw niech Gosiewska zrozumie wrażliwość Polaków – co ta szmata w ogóle robi w polskim parlamencie.

 7. banderacwel
  banderacwel :

  Myślałem że może PIS coś zrobi w sprawie banderowców oprócz lizania rowów tym psom UPAdlińskim ale oni tak samo jak POmioty chcą nas bratać z tą dziczą banderowską pluję na takich posłów rządzących i prezydenta to są fałszywi zdrajcy narodu polskiego jebał ich pies

 8. gotan
  gotan :

  tej kobiecie należałoby wylać wrzątek na jej rozchwianą głowę!!!..Co wygaduje ta kanalia!..Najlepiej będzie jak zmieni miejsce swojego pobytu na samostinuju ukrainu…!!.Brakuje słów na określenie tej chorej propozycji.Ale czemu tu się dziwić….nie na darmo jeździła do banderowskich przyjaciół i wymachiwała upowskimi sztandarami…Jej szef też pokrzykiwał na majdanie !!!!…PiS,to zdradziecka partia,szkodząca narodowi polskiemu !

 9. baciar
  baciar :

  niech ta pseudo-polka odpusci sobie nienawisc do moskali jak wogóle mozna takie coś powiedzieć kochasz tych bandersynów to wypadaj babo do nich i nie namawiaj do współczucia mordercom i zwyrodnialcom to tak jakby wieżniowie Oswiecimia mieli wspólczuć SS ktore ich mordowalo moze od tej gorzały banderowskiej mózg jej sie zlasował

 10. marcin1971
  marcin1971 :

  swoją drogą Ukry będą musiały się nagimnastykować żeby wykazać że UPA walczyły z Niemcami, co do partyzantki radzieckiej to akurat na Wołyniu pomagali Polakom,na innych obszarach kresowych było inaczej,ale Wołyń wobec zagrożenia banderowskiego był specyficzny,stąd potem Polacy w IB. Stąd duże zgrupowanie partyzanckie „Jeszcze Polska nie zginęła” płk.Satanowskiego w szeregach partyzantki radzieckiej.

 11. zan
  zan :

  Kanalia z PiS przyznaje tym samym rację rosyjskich separatystów. Otóż ukraińska „walka” to nic innego niż kontynuacja banderowksiego zwyrodnialstwa spod sztandarów UPA, np. ostrzelanie za pomocą moździerza matki z dzieckiem. Rosjanie mają zatem prawo do skutecznej obrony, choć z wiadomych sobie tylko powodów bardzo się w niej ograniczają.