Ukraińska armia: w tym roku więcej naszych żołnierzy zginęło z innych powodów niż walki

Ukraińska armia podała, że w tym roku straciła ona ponad 460 żołnierzy. Ponad połowę z nich w ramach tzw. strat niebojowych, spowodowanych m.in. wypadkami, zatruciami alkoholem, samobójstwami i morderstwami.

Jak podaje BBC Ukraina, powołując się na informacje Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym roku bojowe straty ukraińskiej wyniosły 211 żołnierzy, zaś niebojowe – 256. Ponadto, wyniku uszkodzeń w walkach straty uzbrojenia i sprzętu wojskowego ukraińskiej armii wyniosły ponad 100 sztuk. Jednocześnie otrzymała ona jednak tysiąc sztuk nowego i zmodernizowanego uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Ponadto, 700 sztuk uzbrojenia zostało naprawionych i zwróconych żołnierzom.

Przeczytaj: Polska wysłała ukraińskiej armii pomoc o wartości 5,5 mln dolarów

Na początku grudnia szef sztabu generalnego ukraińskie armii, gen. Wiktor Mużenko poinformował, że od początku konfliktu w Donbasie do końca listopada 2016 r. zginęło łącznie 3064 ukraińskich mundurowych, w tym 2636 żołnierzy. 2148 ofiar zaliczono do strat bojowych.

Z kolei jeszcze w czerwcu naczelny ukraiński prokurator wojskowy Anatolii Matios jako przyczyny strat niebojowych wymienił choroby, wypadki drogowe, zatrucia (w tym alkoholem), nieszczęśliwe wypadki, samobójstwa i umyślne zabójstwa.

Przeczytaj: Brytyjski wojskowy: 60% ukraińskich strat powoduje ogień bratobójczy i niekompetencja

Bbc.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz