Według posłanki Małgorzaty Gosiewskiej (PiS) walczący w Donbasie „rzekomo banderowski” batalion OUN bronił Polski przed „bolszewicką nawałą”. Ona sama broni neobanderowskiej formacji ochotniczej podkreślając, że batalion OUN walczył pod flagą biało-czerwoną.

Kilka dni przed II turą wyborów samorządowych znana proukraińska posłanka PiS Małgorzata Gosiewska krytykując nowowybranego prezydenta Przemyśla (wówczas kandydata na ten urząd) Wojciecha Bakuna z Kukiz’15 wdała się w dyskusję na portalu społecznościowym. W jej trakcie poruszono wątek współpracy posłanki PiS z kontrowersyjną Fundacją Otwarty Dialog, a także wspieranie ukraińskich oddziałów ochotniczych w Donbasie, odwołujących się do banderyzmu i OUN-UPA.



Na pytanie, czy jej zdaniem batalion ochotniczy OUN nie miał neobanderowskiego charakteru odpowiedziała pytaniem, czy chodzi o „batalion, który walczył z FR o lotnisko donieckie”. Gdy zaznaczono, że oddział ten walczył pod czerwono-czarnymi flagami i nosząc emblematy i symbole Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, organizacji odpowiedzialnej za ludobójstwo na Kresach południowowschodnich II RP Gosiewska napisała, że „wisiała tam flaga biało – czerwona”, a „Ukraińcy walczyli i ginęli pod Donieckiem powstrzymując bolszewicką nawałę”.

W lutym 2016 roku ukraińska prokuratura wojskowa wyliczyła, że od początku konfliktu w Donbasie ponad tysiąc żołnierzy sił rządowych zginęło w Donbasie nie w czasie walki, lecz m.in. z powodu pijaństwa. Tzw. straty niebojowe stanowiły wówczas 40 proc. wszystkich strat od początku konfliktu. W grudniu tego samego roku ukraińska armia podała, że w 2016 roku spośród ponad 460 zabitych żołnierzy ponad połowę stracono w ramach tzw. strat niebojowych, spowodowanych m.in. wypadkami, zatruciami alkoholem, samobójstwami i morderstwami.

Przeczytaj: Brytyjski wojskowy: 60% ukraińskich strat powoduje ogień bratobójczy i niekompetencja

Przypomnijmy, że na przełomie 2014/2015 roku Gosiewska wizytowała walczący wówczas w Donbasie ochotniczy batalion OUN. Jego członkowie, według relacji Monika Andruszewskiej, dziennikarki z Forum Żydów Polskich dla Radia Wnet (obecnie korespondentka PAP na Ukrainie), byli „pod ogromnym wrażeniem wizyty” posłanki PiS. W sierpniu 2016 roku w jednym z wywiadów Gosiewska twierdziła, że powinniśmy wykazać pewne zrozumienie dla kultu UPA na Ukrainie, a Polska powinna „obniżyć poprzeczkę” względem Ukrainy w kwestii gloryfikacji OUN-UPA.

Przeczytaj: Neobanderowiec z batalionu OUN chciał promować swoją poezję. Spotkanie odwołano

Czytaj także: Lider batalionu OUN: wypowiedź Kaczyńskiego była szowinistyczna

Posłanka PiS w 2014 roku odwiedziła wówczas wzbudzający liczne kontrowersje batalion „Ajdar”, którego członków oskarżano o liczne nadużycia, przestępstwa, a także zbrodnie, jakich mieli dopuszczać się w Donbasie. Pisały o tym szeroko ukraińskie media. Poważne zastrzeżenia względem działalności „Ajdarowców”, bardzo popularnych u części proukraińskich środowisk w Polsce, wysuwała także organizacja Amnesty International.

Przeczytaj także: Ks. Isakowicz-Zaleski pyta: komu kibicuje posłanka Gosiewska w meczu Polska-Ukraina?

Odnośnie Otwartego Dialogu Gosiewska twierdziła, że „wielokrotnie wypowiadała się w tej kwestii”. Wcześniej oceniła pozytywnie pewne aspekty działalności Fundacji Otwarty Dialog. Postawę Gosiewskiej i innych polityków PiS krytykowała Balli Marzec, która podkreślała, że nie odcinają się oni od FOD. Politycy i sympatycy PiS brali udział w inicjatywach, które wspierali także działacze Fundacji Otwarty Dialog do czasu, gdy szef rady Fundacji, a prywatnie mąż Ludmiły Kozłowskiej, Bartosz Kramek w lipcu 2017 roku przedstawił „plan na obalenie rządu PiS” na wzór ukraińskiego MajdanuInterpelację do MSZ złożyli w tej sprawie posłowie Kukiz’15.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów powstała w roku 1929 w Wiedniu. Zajmowała się działalnością terrorystyczną na terytorium Państwa Polskiego. Z jej rąk zginął m.in. minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki. Odpowiada też za śmierć dyrektora ukraińskiego gimnazjum we Lwowie, Iwana Babija. Zbrojne ramię OUN-B (Bandery) – Ukraińska Powstańcza Armia – odpowiada za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na Kresach Wschodnich w czasie drugiej wojny światowej.

twitter.com / Kresy.pl

Gosiewska (PiS): batalion OUN pod biało-czerwoną flagą walczył w Donbasie z bolszewicką nawałą
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. gotan :

    ta głupia baba nie wie co wygaduje…Już wcześniej takie „wojenny przykład ” podawała nijaka Stepan…korespondent TVP…Teraz dla niepoznaki przefarbowała włosy….ponoć trudniej rozpoznać..Ma pani szansę też to zrobić….Nikt nie rozpozna . Powinna pani przywdziać mundur OUN wraz z Romaszewską.Będzie komplet polskojęzycznych,które walczą za Europę i za Polskę..