Zdaniem lidera batalionu ochotniczego Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, ostatnia wypowiedź szefa PiS nt. Ukrainy była „absolutnie szowinistyczna”. „To tak samo, jakbyśmy mówili Polakom, że powinni usunąć ze swojej historii Piłsudskiego”.

Mykoła Kochaniwskij, lider batalionu OUN stwierdził, że wypowiedź szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego o tym, że gloryfikowanie Bandery i zbrodniarzy z OUN-UPA uniemożliwi Ukrainie integrację z UE, była „absolutnie szowinistyczna”.

– To absolutnie szowinistyczne stwierdzenie. To tak samo, jakbyśmy mówili Polakom, że powinni usunąć ze swojej historii Piłsudskiego albo któregoś ze swoich królów –stwierdził lider OUN.

PRZECZYTAJ: Gazeta Ukraińców w Polsce: to Piłsudski jest terrorystą, a nie Bandera

Zobacz również: Redakcja gazety Ukraińców w Polsce dotowanej przez polski rząd broni tezy, że Piłsudski był terrorystą

Zdaniem Kochaniwskiego, w ten sposób Polska prezentuje chęć pozostania na szowinistycznych pozycjach względem Ukrainy, na co powinno się adekwatnie odpowiedzieć. Dodał, że polskie władze zdają sobie sprawę, że Ukraina jest teraz osłabiona przez swoje przeciwstawianie się Rosji i chce w jakiś sposób ją zaczepić czy lekko uderzyć.

Przeczytaj: Co Ukraińcy sądzą i wiedzą o Rzezi Wołyńskiej?

Jak informowaliśmy wcześniej, wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy” prezes PiS Jarosław Kaczyński skrytykował gloryfikowanie Stepana Bandery i UON-UPA na Ukrainie:

– Nie możemy przez lata zgadzać się, by na Ukrainie budowano kult ludzi, którzy wobec Polaków dopuścili się ludobójstwa, i to takiego, że choć trudno było przebić w okrucieństwie Niemców, to oni ich przebili.

PRZECZYTAJ: Kaczyński: Ukraina z Banderą do Europy nie wejdzie

Jego zdaniem, stosunki polsko-ukraińskie m.in. z tego względu stoją pod znakiem zapytania.

– Powiedziałem wyraźnie panu prezydentowi Poroszence, że z Banderą to oni do Europy nie wejdą. To jest sprawa dla mnie jasna, bo wykazaliśmy ogromną cierpliwość, ale są jej granice– powiedział lider PiS.

Jego słowa wcześniej ostro skomentował Wołodymyr Wiatrowycz, szef ukraińskiego IPN i negacjonista wołyński.

– Jarosław Kaczyński jest przekonany, że Ukraińcy „przebili Niemców w okrucieństwie względem Polaków”. I taki człowiek chce narzucać Ukraińcom własne fantazyjne wyobrażenia o przeszłości, jako warunek wsparcia w chwili obecnej. Imperializm z powikłaniami –napisał na Facebooku. Opinię tę powtórzył w rozmowe ze stacją 112 Ukraina. Stwierdził tam, że „Kaczyński przeszedł sam siebie w niezrozumieniu ukraińskiej i polskiej historii”.Jego zdaniem, wypowiedź szefa PiS pokazuje jego pogardę względem Ukrainy, a ukraińską historię próbuje się wykorzystywać na wewnętrzny użytek w Polsce.

Uapress.info / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. beresteczko1651
    beresteczko1651 :

    Świetnie. Ukraińcy są na szczęście zbyt głupi i zaciekli w swoim nazibanderowskim szowinizmie, że nie zdają sobie sprawy z tego, że im więcej takich autodemaskatorskich wypowiedzi tym ukraina jest dalej od Europy! Zaś sprzymierzonym z banderowcami polskojęzycznym idiotom tym trudniej będzie grać w Polsce rolę adwokata diabła.