Jeżeli kraje UE wybiorą chińskie lub rosyjskie szczepionki przeciwko Covid-19, które nie są jeszcze zatwierdzone przez unijną agencję leków, to ucierpi na tym europejska solidarność – powiedział w piątek francuski minister ds. europejskich Clement Beaune.

Byłby to problem z punktu widzenia naszej solidarności oraz z punktu widzenia zagrożeń zdrowotnych, ponieważ rosyjska szczepionka nie jest zatwierdzona do użytku w Europie – oświadczył Beaune cytowany przez agencję “Reuters”.

Podkreślił, że Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła wprawdzie bieżącą ocenę rosyjskiej szczepionki Sputnik V, lecz jest to dopiero pierwszy krok do jej zatwierdzenia. Do tej pory producenci chińskich szczepionek nie złożyli wniosków o rozpoczęcie wspomnianej procedury.

Przypomnijmy, że we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker podkreślił, że system wspólnego zaopatrzenia Unii Europejskiej w szczepionki nie został rozwiązany. Został także zapytany o szczepienia preparatami z Rosji i Chin, które odbywają się w niektórych państwach UE, bez autoryzacji europejskiej agencji leków. Zaznaczył, że państwa UE mają prawo podpisywania własnych umów z producentami, którzy nie zostali objęci wspólnym, unijnym programem zakupów.

Zobacz także: Wicekanclerz Niemiec krytykuje proces zamawiania szczepionek przez KE

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że jednym z krajów UE, które zatwierdziły chińską szczepionkę są Węgry. 16 lutego bieżącego roku na Węgry dotarła pierwsza dostawa preparatu Sinopharm obejmująca 550 tys. dawek. Łącznie Chiny mają dostarczyć Węgrom ilość szczepionki potrzebnej do zaszczepienia 2,5 mln ludzi. W ostatnią środę na Węgrzech rozpoczęto szczepienia tym preparatem.

Premier Węgier Viktor Orbán został w niedzielę zaszczepiony chińską szczepionką na koronawirusa opracowaną przez Sinopharm.

Z kolei w piątek na temat możliwości sprowadzenia rosyjskiej szczepionki do Austrii rozmawiali kanclerz Sebastian Kurz i prezydent Rosji Władimir Putin. Tak samo chce postąpić Słowacja.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: DGP: UE coraz przychylniej patrzy na rosyjską szczepionkę Sputnik V

Wcześniej informowaliśmy, że kanclerz Niemiec i prezydent Rosji rozważali możliwość wspólnego wytwarzania szczepionki. Kreml twierdzi, że dwoje przywódców zgodziło się co do tego, że w tej sprawie między Niemcami a Rosją należy prowadzić dalszy dialog na poziomie ministerstw zdrowia i specjalistycznych agencji.

Renomowany periodyk „Lancet” potwierdził, że rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi – Sputnik V jest wysoce skuteczna.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply