Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders podczas spotkań z członkami rządu poruszy kwestie dotyczące przestrzegania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a także sprawę niezależności sądów w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

W czwartek Komisja Europejska potwierdziła, że w piątek z wizytą przybędzie do Warszawy unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Podczas spotkań z ministrami rządu premiera Donalda Tuska, przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości i tzw. organizacji społeczeństwa obywatelskiego ma omówić kwestie praworządności i reformy sądownictwa w Polsce.

Według informacji przekazanych przez Stałe Przedstawicielstwo KE w Polsce, w programie wizyty przewidziano spotkania z przedstawicielami Sejmu i Senatu oraz rozmowy z ministrami: spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, sprawiedliwości Adamem Bodnarem oraz spraw europejskich Adamem Szłapką.

Reynders spotka się też z przedstawicielami środowisk prawniczych w Polsce, a także z szefami komisji Sejmu i Senatu ds. unijnych – Michałem Koboską oraz Bogdanem Klichem.

Jak podano, w agendzie rozmów pojawią się tematy: rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie, kwestie dotyczące przestrzegania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a także sprawa niezależności sądów w ramach Krajowego Planu Odbudowy wraz z toczącą się procedurą art. 7 unijnego traktatu. Wiadomo, że Bruksela kładzie nacisk na spotkanie Reynders-Bodnar.

„Podczas rozmów omówione zostaną m.in. stan sądownictwa w Polsce oraz dalsze działania w związku z ogłoszeniem przez Polskę zamiaru przystąpienia do Prokuratury Europejskiej” – poinformowano.

Tydzień temu portal Interia.pl pisał, że wizyta Didiera Reyndersa w Polsce może być szansą na rozpoczęcie negocjacji ws. odblokowania większej ilości unijnych funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

Czytaj także: Unia Europejska chce zmusić Polskę do przyznania praw politycznych obcokrajowcom bez polskiego obywatelstwa

Zobacz: Parlament Europejski zaniepokojony stanem praworządności na Słowacji

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply