Unia Europejska rozpocznie w poniedziałek cywilno-wojskowe ćwiczenia zarządzania kryzysowego. Mają one wzmocnić zdolności UE do reagowania na zagrożenia hybrydowe.

Według scenariusza ćwiczeń „EU HEX-ML 18 (PACE)”, kraj sąsiedzki UE ma problemy ze stabilnością, w związku z czym Bruksela zaczyna go wspierać. W tym czasie następują różnego rodzaju ataki w krajach członkowskich – zarówno cybernetyczne, jak również w sektorach energii i ochrony zdrowia.

Po raz pierwszy kraje członkowskie Unii Europejskiej przeprowadzą próbę reagowania na taką skalę. Potrwają one do 23 listopada.

„Ćwiczenia mają być reakcją na złożony kryzys, gdzie występują różne problemy, które nie są ze sobą powiązane. Musimy zobaczyć, jak różne struktury UE zadziałają” – powiedział w piątek dziennikarzom w Brukseli wysokiej rangi unijny urzędnik.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Według oficjalnych informacji, celem ćwiczenia ma być poprawa i zwiększenie zdolności reagowania w trudnym, ale jednocześnie kontrolowalnym środowisku na złożony kryzys o charakterze hybrydowym z wymiarem wewnętrznym i zewnętrznym.

W ćwiczeniach wezmą udział eksperci z Komisji Europejskiej, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), Sekretariatu Generalnego Rady, a także z państw członkowskich i agencji UE, takich jak Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej oraz Europol. Poza państwami unijnymi ćwiczyć będzie też Norwegia. Z kolei Szwajcaria będzie pełnić rolę obserwatora.

Rozpoczęcie ćwiczeń poprzedza dwutygodniowa fazą wstępną. W jej trakcie Europejska Służba Działań Zewnętrznych zaplanowała rozmieszczenie cywilnej i militarnej misji wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, celem udzielenia pomocy fikcyjnemu państwu trzeciemu borykającemu się z poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa.

W poniedziałek UE i jej państwa członkowskie będą testować swoje zdolności reagowania, odpowiadając na fikcyjne ataki hybrydowe wysokiej intensywności wewnątrz Unii Europejskiej. Do tego celu mają zostać wykorzystane jednocześnie wszystkie dostępne mechanizmy kryzysowe. Dotyczy to także reagowania na szczeblu politycznym w sytuacjach kryzysowych (IPCR), jak również mechanizmów ochrony ludności, energetycznych i zdrowotnych.

Równolegle mają być prowadzone ćwiczenia dowodzenia ze sztabem NATO w celu rozwijania interakcji z UE w kwestii „świadomości sytuacyjnej”, reakcji kryzysowych i komunikacji strategicznej w trudnych momentach.

Przeczytaj: NATO przyjmuje strategię reagowania na wojnę hybrydową

UE i NATO postanowiły zintensyfikować współpracę w tych obszarach w deklaracjach z 2016 oraz 2018 roku. Po raz pierwszy równoległe i skoordynowane ćwiczenia obu organizacji przeprowadzono w ubiegłym roku. Wówczas jednak to NATO było liderem ćwiczeń.

Czytaj także: Litewska armia dopuszcza możliwość użycia mniejszości polskiej do wojny hybrydowej przez Rosję

PAP / l24.lt / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz