Francja i Niemcy są przekonane, że częściowa reforma instytucjonalna UE będzie możliwa w tym roku, powiedzieli ministrowie ds. Europy Francji i Niemiec Laurence Boone i Anna Lührmann w ekskluzywnym wywiadzie dla EURACTIV.

W piątkowym wywiadzie dla EURACTIV ministrowie stanu ds. Europy Francji i Niemiec Laurence Boone i Anna Lührmann powiedzieli, że Francja i Niemcy są przekonane, że częściowa reforma instytucjonalna UE będzie możliwa w tym roku.

Oba kraje szczególnie rozważają przejście z głosowania jednomyślnego na głosowanie większością kwalifikowaną w obszarach polityki zagranicznych lub podatków.

Pierwsze wezwanie do reformy UE w maju ubiegłego roku zostało odebrane z mieszanymi sygnałami. We wspólnym stanowisku 13 ówczesnych państw członkowskich ostrzegało przed oczekiwaniami, sprzeciwiając się wszelkim formom gruntownych zmian traktatowych.

Jednak według obu ministrów ogólny konsensus zmienił się od tego czasu. Reforma, zarówno w ramach istniejących traktatów, jak i w nowej formie traktatowej, jest możliwa tylko wtedy, gdy wyrażą na to zgodę wszystkie państwa członkowskie.

„Pomysł, że musimy przygotować UE do rozszerzenia, zyskuje coraz większą popularność wśród państw członkowskich” – zauważyła Lührmann. Francja i Niemcy podjęły już kilka inicjatyw w ubiegłym roku, aby położyć podwaliny pod reformy. W styczniu oba kraje zainicjowały francusko-niemiecką grupę roboczą ekspertów ds. reform instytucjonalnych UE.

Ponadto na początku maja powołali „Grupę Przyjaciół ds. Głosowania Większością Kwalifikowaną” w ramach Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE.

„Kraje UE są o wiele bardziej elastyczne i elastyczne w reagowaniu na sytuację, niż ludzie myślą” – powiedziała Boone.

Chociaż początkowa reakcja na francusko-niemiecką grupę ekspertów była raczej niepewna, dodała, że wywołała ona debatę wśród państw członkowskich. „Powiedziałabym, że od tego czasu nastąpił ogromny postęp w tej sprawie” – stwierdziła francuska minister.

Podobnie Lührmann podkreśliła, że pomysł nabiera rozpędu. „Trzy tygodnie temu zaprosiliśmy wszystkich naszych kolegów i niemiecko-francuskich ekspertów na kolację do Brukseli, aby wysłuchali refleksji ekspertów i wkładu wniesionego przez państwa członkowskie, aby uwzględnić ich perspektywę w procesie” – stwierdził Lührmann.

„To był duży sukces z żywą i niezwykle wzbogacającą debatą” – dodała.

Boone powiedziała, że nawet Polska, która konsekwentnie krytykuje wszelkie reformy UE, coraz bardziej przekonuje się do tego pomysłu.

„Polska nie sprzeciwia się reformie UE. Mogą nie mieć takiego samego poglądu na reformy UE, jak my, ale nie są im przeciwni” – podkreśliła. „Odbyliśmy już tę dyskusję z naszymi polskimi kolegami”.

Kresy.pl/Euractiv

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply