Francja zwróciła się do Federacji Rosyjskiej o wyjaśnienie niedawnych znaczących ruchów wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą – poinformował w piątek Jean-Yves Le Drian, francuski minister spraw zagranicznych.

Jak poinformował w piątek Jean-Yves Le Drian, francuski minister spraw zagranicznych, Francja zwróciła się do Federacji Rosyjskiej o wyjaśnienie niedawnych znaczących ruchów wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą.

Jean-Yves Le Drian miał przeprowadzić rozmowy telefoniczne z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą, sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

„Francja uważa za ważne i pilne, aby Rosja przedstawiła wyjaśnienia dotyczące ram i uzasadnień dla tych ruchów, w tym za pośrednictwem kanałów OBWE. Wzywamy Rosję do zaprzestania prowokacji i niezwłocznego podjęcia niezbędnych inicjatyw w celu rozpoczęcia deeskalacji” – czytamy na stronie francuskiego ministerstwa.

Francuski minister przypomniał o pełnym wsparciu Francji dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych na arenie międzynarodowej. „W tym kontekście Francja podkreśla, że ​​nie uznaje i nie uzna nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Popieramy postawę powściągliwości i odpowiedzialności przyjętą w tym kontekście przez władze ukraińskie” – powiedział.

Według niego, Francja będzie kontynuować wysiłki dyplomatyczne, w ścisłej współpracy z Niemcami w ramach formatu normandzkiego, w celu pełnej realizacji porozumień mińskich. „Wysiłki te mają nadal zasadnicze znaczenie dla deeskalacji napięć i rozwiązania kryzysu na Ukrainie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Warto przypomnieć, że prezydenci USA i Ukrainy odbyli w piątek (2 marca) rozmowę telefoniczną, w której Joe Biden zapewnił Wołodymyra Zełenskiego o „niezachwianym poparciu Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Do rozmowy Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego doszło w momencie wyraźnego wzrostu napięcia w Donbasie. Strony konfliktu wzajemnie oskarżają się o łamanie zawieszenia broni, „prowokacje” i przerzucanie dodatkowych jednostek wojskowych w rejon konfliktu.

W czasie niedzielnej konferencji prasowej rzecznik Departamentu Stanu Ned Price ocenił „gromadzenie” rosyjskich sił militarnych przy granicy z Ukrainą w kategoriach „eskalowania” konfliktu w Donbasie przez Moskwę. Dwa okręty amerykańskiej marynarki wojennej będą przebywać na wodach Morza Czarnego do 4 maja.

Kresy.pl/D,iplomatie.gouv.fr

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz