USA skierują na Morze Czarne dwa okręty

Dwa okręty amerykańskiej marynarki wojennej będą przebywać na wodach Morza Czarnego do 4 maja.

Jak podaje agencja Reutera, ministerstwo spraw zagranicznych Turcji poinformowało w piątek, że otrzymało powiadomienie od Stanów Zjednoczonych o planowanym przejściu przez cieśniny tureckie dwóch okrętów marynarki wojennej USA.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„15 dni temu wysłano do nas zawiadomienie kanałami dyplomatycznymi, że dwa amerykańskie okręty wojenne przepłyną na Morze Czarne zgodnie z konwencją z Montreux. Okręty pozostaną na Morzu Czarnym do 4 maja” – podało ministerstwo spraw zagranicznych Turcji.

Porozumienie z Montreux z 1936 roku daje Turcji kontrolę nad cieśninami Bosfor i Dardanele, ogranicza dostęp okrętów wojennych i reguluje ruch zagranicznych statków towarowych.

Zgodnie z konwencją z Montreux okręty państw niebędących państwami czarnomorskimi mogą znajdować się na Morzu Czarnym przez okres nie dłuższy niż 21 dni. Turcja powinna być uprzedzana o ruchu okrętów przez cieśniny tureckie z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Agencja Reutera umieściła informację o planowanym wysłaniu na Morze Czarne okrętów USA w kontekście zaostrzenia konfliktu w Donbasie, gromadzenia przez Rosję sił na granicy z Ukrainą oraz oskarżeń Moskwy o prowokacje ze strony Kijowa.

Jak pisaliśmy w czwartek, stacja CNN podała, że według jej źródła w resorcie obrony, Stany Zjednoczone rozważają wysłanie okrętów wojennych na Morze Czarne w ciągu najbliższych kilku tygodni. Ma to być pokaz wsparcia dla Ukrainy.

Okręty USA regularnie wpływają na Morze Czarne, gdzie biorą udział w ćwiczeniach z jednostkami ukraińskimi, bądź innych krajów NATO. „Wygląda na to, że amerykańska 6. Flota nie może się doczekać, żeby znaleźć wroga na Morzu Czarnym” – tak w lutym br. rosyjska ambasada w USA komentowała na Twitterze kolejne wpłynięcie amerykańskich okrętów na ten akwen. „Ona desperacko szuka pretekstu, teraz otwarcie pod flagą manewrów wojennych, żeby zwiększyć swoją obecność w regionie” – pisali Rosjanie.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz