Niemcy rozpoczęły wzmacnianie schronów w piwnicach i gromadzenie zapasów na wypadek wojny – podał w sobotę tygodnik Welt am Sonntag. Ma to związek z agresją Rosji na Ukrainę. Medium powołuje się na wypowiedź szefowej MSW Niemiec Nancy Faeser. O sprawie pisze również agencja Reuters.

Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do poważnej zmiany niemieckiej polityki obronnej. Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział zwiększenie wydatków na wojsko i zasilenie armii funduszem o wartości 100 mld euro. Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser poinformowała, że rząd rozważa też usprawnienie systemu publicznych schronów i zwiększenie wydatków na obronę cywilną.

“Obecnie jest w Niemczech 599 publicznych schronów. Sprawdzimy, czy możemy unowocześnić więcej takich systemów” – powiedziała.

Niemcy pracują nad nowymi metodami wzmocnienia podziemnych parkingów, stacji metra i piwnic, by mogły one służyć jako schrony. Rząd przekazał krajom związkowym 88 mln euro na instalację nowych syren alarmowych.

“Jeśli chodzi o zabezpieczenie całego kraju, nie jesteśmy nawet blisko” – podkreśliła Nancy Faeser.

Zadeklarowała, że Niemcy będą także powiększały kryzysowe zapasy towarów, takich jak sprzęt medyczny, odzież ochronna, maseczki i leki.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. kanclerz Niemiec Olaf Scholz pod wrażeniem rosyjskiego ataku na Ukrainę zapowiedział przeznaczenie dodatkowych 100 mld euro na siły zbrojne.

Ma to być jednorazowy specjalny fundusz w wysokości 100 mld euro na „niezbędne inwestycje i projekty zbrojeniowe” – informował Scholz. „Od teraz będziemy co roku inwestować ponad dwa procent produktu krajowego brutto w naszą obronę” – zapowiedział.

Zobacz także: Reuters: Niemieckie siły powietrzne otrzymają większość pieniędzy ze specjalnego funduszu obronnego

Marcowe doniesienia medialne sugerowały, że w związku ze wzrostem zagrożenia w Europie, wynikającego z inwazji Rosji na Ukrainę, niemiecki rząd rozważa zakup tarczy antyrakietowej, a pod uwagę brany jest izraelski system obronny przeciwrakietowej Arrow 3.

Wcześniejsze doniesienia wskazywały także, że Niemcy zdecydowały się na zakup amerykańskiego myśliwca F-35, zbudowanego przez Lockheed Martin, w celu zastąpienia starzejącego się Tornado.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply