Polskie sądy nie wyrażały zgody, aby kobieta, która opuściła męża i weszła w związek z drugą kobietą, objęła opiekę nad swoim najmłodszym synem. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł jednak, że doszło do dyskryminacji. Polka otrzyma 10 tysięcy euro zadośćuczynienia.

Kobieta jest matką czwórki dzieci i, jak podkreśliła w rozmowie z TOK FM, nigdy nie była szczęśliwa w małżeństwie – nie miała z kim porozmawiać, wyjść do kina czy teatru, nie wyjeżdżali z partnerem na wakacje. “On uznawał tylko skromne, oszczędne życie: małżeństwo, dzieci, bez brania odpowiedzialności za przyszłość rodziny. Wszystko dość schematyczne i nudne, na jego warunkach” – mówi.

Jak przyznała kobieta, miała ona stany depresyjne i myśli samobójcze. Później poznała swoją obecną partnerkę i poinformowała męża, że chce się rozstać.

Dwa lata po rozwodzie mąż rozpoczął sądową batalię o dzieci. Najstarsza córka sama zdecydowała, że zamieszka z tatą, o losie kolejnych zdecydował sąd.

Najmłodszy syn chciał zostać z mamą, ale ojciec popierając się wyrokiem sądu z pomocą kuratora zabrał dziecko z przedszkola. Dziecko było zżyte z matką, co wykazały badania w ośrodku diagnostycznym.

Sprawy przed polskimi sądami trwały ponad trzy lata. Oczekiwanie na rozpoznanie skargi przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu aż 11 lat.

CZYTAJ TAKŻE: PE przyjął rezolucję poparcia dla postulatów ruchu LGBT. Wezwał do działań przeciwko Polsce, Węgrom i Rumunii

Europejski Trybunał Praw Człowieka ocenił, że w sprawie pani Ewy doszło do dyskryminacji. I zasądził 10 tysięcy euro tytułem zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Trybunał zwrócił uwagę, że przed polskimi sądami postępowania skupiały się na decyzji kobiety, aby wejść w związek z drugą kobietą. ETPC uznał, że to było dyskryminujące. Przyznał też, że drugiego rodzica polskie sądy traktowały bardziej przychylnie tylko i wyłącznie z powodu orientacji mamy.

Trybunał stwierdził, że doszło do naruszenia prawa do życia rodzinnego, a także do dyskryminacyjnego traktowania kobiety przez polski wymiar sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE: Węgry: filmy o tematyce LGBT traktowane jak brutalne horrory

Kresy.pl / tokfm.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply