Władze Egiptu wezwały w sobotę do zawieszenia broni w Syrii i opuszczenia kraju przez zagranicznych najemników – poinformował Deutsche Welle. Plan ma poparcie przywódcy Libijskiej Armii Narodowej Chalifa Heftara.

W sobotę Egipt przedstawił plan zakończenia wieloletniej wojny domowej w Libii, w ramach inicjatywy zaakceptowanej przez dowódcę Libijskiej Armii Narodowej (LNA) generała Heftara – przekazał w sobotę portal DW.

Prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi ogłosił plan w Kairze wraz z Chalifem Heftarem, przywódcą Libijskiej Armii Narodowej i Agilą Salehem, szefem parlamentu sojuszniczego w Libii. Na konferencji nie byli obecni przedstawiciele rządu porozumienia narodowego (GNA) – uznanego międzynarodowo i wspieranego przez Turcję rządu Libii.

Zobacz też: Rosja wezwała do zawieszenia broni w Libii

Prezydent Egiptu poinformował na konferencji prasowej, że proponowany plan, który nazwał „Deklaracją Kairską” obejmuje zawieszenie broni, które rozpocznie się w poniedziałek i odejście zagranicznych bojówek z Libii. Tysiące najemników, głównie z Syrii, walczyły po obu stronach wojny.

Sisi dodał, że plan ma także utorować drogę do wyborów w kraju Afryki Północnej i zachęcić do „powrotu normalnego życia” w Libii, a także ostrzegał przed dalszym szukaniem wojskowego rozwiązania konfliktu.

„W Libii nie będzie stabilności, chyba że zostaną znalezione pokojowe środki, które obejmą jedność i integralność instytucji narodowych” – przekazywał prezydent. „Ostrzegamy przed naciskiem jakiejkolwiek strony na dalsze poszukiwanie rozwiązania wojskowego kryzys w Libii”. Wezwał również ONZ do wznowienia rozmów pokojowych w Genewie, w których udział wezmą walczące strony.

Zobacz też: Strony wojny domowej w Libii zgodziły się na rozmowy pokojowe

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według egipskiej administracji plan ten jest zgodny z rezolucjami ONZ w sprawie wojny i międzynarodowymi wysiłkami na rzecz zakończenia konfliktu, w tym ze szczytem, który odbył się w Berlinie w styczniu.

Inicjatywa proponuje również równą reprezentację trzech regionów Libii w radzie prezydenckiej wybieranej pod nadzorem ONZ. Według Saleha rada obejmie władzę na półtora roku.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, w ostatnim czasie wojska generała Heftara zostały powstrzymane i przeszły do odwrotu. GNA przejęło po jego armii znaczne ilości ciężkiego sprzętu, w tym systemy rakietowe rosyjskiej produkcji.

CZYTAJ: Turcja zwiększy swoją aktywność w Libii

Kresy.pl/DW.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz