Prezydent USA Joe Biden zwołał specjalne spotkanie, aby uspokoić sojuszników, w związku z zatwierdzeniem tymczasowej ustawy, nie uwzględniającej pomocy finansowej Waszyngtonu dla Ukrainy.

W sobotę Kongres USA przyjął ustawę o tymczasowym finansowaniu, która jednak pominęła pomoc dla Ukrainy, w tym tę już zatwierdzoną. Tego samego dnia podpisał ją prezydent Joe Biden. Oznacza to, że do 17 listopada Ukraina nie otrzyma kolejnych transz pomocy militarnej z USA. Finansowanie wymiany sprzętu używanego przez ukraińskie wojsko jest wstrzymane.

Wywołało to duże poruszenie w NATO i na Ukrainie. Biden zapewniał, że pieniądze się znajdą, ale to zależy od uzyskania odpowiedniego poparcia w Kongresie.

 

We wtorek prezydent USA zwołał specjalne spotkanie, w formie wideokonferencji, aby uspokoić sojuszników. Wzięli w nim udział przywódcy państw G7, Polski, Rumunii, szefów NATO oraz Unii Europejskiej.

Po spotkaniu swoją relację przedstawił prezydent Polski, Andrzej Duda. – Prezydent Joe Biden przekazał, że w Kongresie to wsparcie uzyska, że nie ma z tym problemu. Jest wielu kongresmenów, reprezentantów obu izb, którzy popierają dalsze wsparcie dla Ukrainy – mówił prezydent. Powiedział też, że omawiano kwestie odbudowy Ukrainy po zakończeniu konfliktu.

– Rozmawialiśmy o planach odbudowy Ukrainy. Praktycznie każdy o tym wspominał, że to jest ten następny krok, który będzie konieczny i na który trzeba będzie się przygotowywać i te przygotowania już powinny być czynione – powiedział prezydent. Według niego, wszyscy partnerzy Ukrainy wciąż są zgodni, że potrzebuje ona dalszego wsparcia.

Jak podano, w budżecie Departamentu Obrony wciąż pozostaje 1,6 mld dolarów wyłącznie na samą broń wysyłaną Ukraińcom. Z kolei w specjalnym funduszu prezydenckim pozostało 5,4 mld dolarów wyłącznie na zaspokojenie militarnych potrzeb Kijowa. Natomiast w ramach tzw. Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI) nie pozostało żadnych środków.

Jednocześnie, kryzys w Kongresie, w związku z ustawą budżetową, ujawnił coraz silniejsze nastroje krytyczne względem dalszego przeznaczania wielu miliardów dolarów na wspieranie wojskowe Ukrainy. Od lutego 2022 roku w Izbie Reprezentantów liczba kongresmenów, mających takie zdanie, podwoiła się, co zarazem odzwierciedla nastroje społeczne w Stanach Zjednoczonych. W kraju rośnie zmęczenie wojną, a spada chęć do finansowania działań zbrojnych Ukrainy.

Grupa Republikanów systematycznie krytykuje pomoc dla Ukrainy, zarzucając zarazem jej rządowi niegospodarność i korupcję. Zaznaczają, że amerykańskiemu budżetowi grozi poważny deficyt, a rząd federalny powinien skupić na wydawaniu pieniędzy w kraju i zwiększaniu konkurencyjności Stanów Zjednoczonych wobec Chin.

Jak pisaliśmy, szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział po niedzielnej decyzji USA, że Unia zwiększy wsparcie wojskowe dla Ukrainy po tym, jak w sobotę Kongres USA przyjął ustawę o tymczasowym finansowaniu, która pominęła pomoc dla Ukrainy. Borrell powiedział na konferencji prasowej podczas wizyty w Kijowie, że w obliczu „egzystencjalnego zagrożenia dla Europy” „propozycja na stole” pokazała, że UE chce zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy.

We wtorek Parlament Europejski zatwierdził zmiany w wieloletnim budżecie UE na lata 2021–2027 mające umożliwić finansowanie Ukrainy. Zmiany przewidują w utworzenie tak zwanego Funduszu Ukraińskiego o wartości 50 mld euro, jak zrelacjonowała we wtorek rosyjska redakcja portalu Radia Wolna Europa. Nie wiadomo jednak, czy plan ten zostanie wdrożony ponieważ musi być jeszcze zaakceptowany przez kraje członkowskie.

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply