Polska kupi 24 drony bojowe Bayraktar TB2 od tureckiego przemysłu. Pierwszy z czterech zestawów trafi na wyposażenie naszego wojska już w 2022 roku – zapraszamy na komentarz naszej redakcji.

Jak informowaliśmy, Polska kupi 24 drony bojowe Bayraktar TB2 od tureckiego przemysłu. Pierwszy z czterech zestawów trafi na wyposażenie naszego wojska już w 2022 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef MON podkreślił na antenie Polskiego Radia 24, że umowa z tureckim przemysłem obronnym zakłada także pakiet logistyczny oraz szkoleniowy – podała w sobotę Informacyjna Agencja Radiowa (IAR). Dodał, że „wojskowe przedsiębiorstwo” będzie zajmowało się serwisowaniem bezzałogowych maszyn Bayraktar TB2. Zawarcie umowy odbędzie się z pominięciem przetargu, w ramach tzw. pilnej potrzeby operacyjnej. Bezzałogowce będą uzbrojone w rakiety przeciwpancerne.

Drony Bayraktar TB2, których zakup planuje polski MON, są bezzałogowcami sprawdzonymi między innymi w konfliktach w Libii, Syrii, a także w walkach o Górski Karabach.

Resort obrony nie precyzował wcześniej jakie modele zostaną zakupione. Podawano jedynie, że trwa rozeznanie rynku w ramach programu o kryptonimie „Gryf”. Jednak w środę Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak udostępnił na swoim Twitterze zdjęcie drona Bayraktar TB2 tureckiej produkcji w polskim malowaniu. Do zdjęcia dodał enigmatyczną notkę. „Już wkrótce dobre informacje… stay tuned”.

O tych tureckich dronach zrobiło się głośno za sprawą ich działań podczas konfliktów w Syrii oraz w LibiiNa skuteczność działania tych bezzałogowców zwracali uwagę także rosyjscy korespondenci wojenniDrony te były z powodzeniem wykorzystywane przez stronę azerską podczas walk z Ormianami w rejonie Górskiego Karabachu.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz