Rząd Rumunii zamierza pozyskać łącznie 18 tureckich bezzałogowców rozpoznawczo-uderzeniowych Bayraktar TB2.

Jak podały w tym tygodniu media rumuńskie, a także ukraińskie, ministerstwo obrony Rumunii oczekuje zgody parlamentu na zakup łącznie 18 tureckich dronów rozpoznawczo-uderzeniowych Bayraktar TB2. Chodzi zatem o trzy zestawy tego systemu bezzałogowego, po sześć dronów w każdym.

Bezzałogowce miałyby zostać dostarczone wraz z wstępnych pakietem logistycznym i specjalnym sprzętem szkoleniowym.

W uzasadnieniu, jakie przedstawiono rumuńskim parlamentarzystom napisano, że zakup bezzałogowców Bayraktar TB2 ma na celu zrealizowanie wyznaczników dla Rumunii w ramach natowskiego procesu planowania obronnego. Zaznaczono, że przyczyni się też do realizacji celów programu, dotyczących transformacji rumuńskich sił zbrojnych do 2040 roku.

„Pozyskanie tych systemów zwiększy świadomość sytuacyjną i siłę ognia sił zbrojnych państwa” – napisano w dokumencie.

Szacunkowo, kontrakt ma być wart około 300 mln dolarów netto. Dokładna wartość zostanie ogłoszona po zakończeniu procedury zakupowej.

Czytaj także: Bangladesz kupuje drony Bayraktar TB2

Przypomnijmy, że w tureckiej elicie politycznej pojawiła się nieoficjalna informacja, jakoby prezydent Rosji miał zaproponować tureckiemu odpowiednikowi produkcję tureckich dronów w swoim kraju.

Szef tureckiego koncernu Baykar Makina zapewnia, że jego firma nigdy nie dostarczała i nie będzie dostarczać dronów bojowych Rosji. Haluk Bayraktar, dyrektor generalny tureckiego koncernu Baykar Makina, producenta m.in. latających bezzałogowców bojowych w rozmowie ze stacją CNN mówił o tym, jak jego firma współpracuje z Ukrainą i wspiera ją w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Pytany o możliwość dostarczania produkowanych przez Baykar Makina maszyn Rosji, szef firmy zapewnił, że nigdy do tego nie dojdzie.

Jak pisaliśmy, na początku sierpnia br. strona ukraińska poinformowała, że drony Bayraktar będą produkowane także na Ukrainie. Wcześniej rząd w Kijowie zatwierdził i przekazał do parlamentu w celu ratyfikacji ukraińsko-turecką umowę w tej sprawie.

Czytaj także: Nowe drony Bayraktar TB2 dotarły na Ukrainę – twierdzi Reznikow

Jak informowaliśmy, szef resortu obrony Mariusz Błaszczak poinformował pod koniec maja 2021 roku o podpisaniu umowy na zakup 24 tureckich dronów Bayraktar TB2. Zamówienie przewiduje dostawy dronów wraz z uzbrojeniem. Do końca 2024 roku zrealizowana zostanie całość zamówienia. Pierwsza partia trafi do Polski do końca 2022 roku. Jeden zestaw (6 dronów) miałby kosztował 67 mln dolarów.

Mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz