Rada Praw Człowieka ONZ przeprowadzi dochodzenie w sprawie konfliktu między Izraelem i Hamasem

Rada Praw Człowieka ONZ zdecydowała, że przeprowadzi dochodzenie w sprawie niedawnego konfliktu między Izraelem a Hamasem – poinformowało w piątek BBC. Organ zaaprobował rezolucję, wniesioną przez grupę krajów islamskich, stosunkiem głosów 24 do 9.

Jak poinformowało w piątek BBC, Rada Praw Człowieka ONZ zdecydowała, że przeprowadzi dochodzenie w sprawie niedawnego konfliktu między Izraelem a Hamasem. Organ zaaprobował rezolucję, wniesioną przez grupę krajów islamskich, stosunkiem głosów 24 do 9. Stany Zjednoczone twierdzą, że decyzja grozi zatrzymaniem postępu w uspokojeniu regionu.

Co najmniej 242 osoby zginęły w Gazie, a 13 w Izraelu podczas 11 dni zaciekłych walk, które zakończyły się rozejmem.

Zobacz też: Sukces Hamasu i porażka Izraela. To bilans ostatniej konfrontacji

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Tekst rezolucji, wniesiony przez Organizację Konferencji Islamskiej i delegację palestyńską, wzywa do powołania stałej komisji śledczej w celu informowania o naruszeniach praw w Izraelu, na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Wzywa również do zbadania „wszystkich podstawowych przyczyn nawracających napięć, niestabilności i przedłużania się konfliktu”.

Otwierając posiedzenie Rady, szefowa ONZ ds. praw człowieka Michele Bachelet powiedziała, że ​​jest zaniepokojona wysokim poziomem ofiar w Gazie i ostrzegła, że ​​izraelskie ataki mogą stanowić zbrodnie wojenne. Opisała również ostrzał rakietowy Hamasu w Izraelu jako masowy i „jawne pogwałcenie” międzynarodowego prawa humanitarnego.

Dziewięciu członków głosowało przeciw rezolucji, a 14 wstrzymało się od głosu. Za jego przyjęciem opowiedziały się m.in. Chiny i Rosja. Stany Zjednoczone, które w radzie mają jedynie status obserwatora, nie wzięły udziału w debacie, jednak misja Stanów przy ONZ w Genewie wydała oświadczenie po głosowaniu, w którym głęboko żałuje posunięcia. „To bardzo niefortunne, że podczas gdy my i inni pracowaliśmy nad utrzymaniem i wzmocnieniem zawieszenia broni, zapewnieniem pomocy humanitarnej dla Gazy i kontynuowaniem ciężkiej pracy nad dyskusjami o tym, jak osiągnąć trwały pokój, niektórzy członkowie Rady Praw Człowieka wybrali zaangażować się w odwrócenie uwagi, które nie wnosi nic do bieżących wysiłków dyplomatycznych i humanitarnych ” – czytamy w oświadczeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Dzisiejsza akcja decyzja grozi zatrzymaniem postępu w uspokojeniu regionu”. Premier Izraela Benjamin Netanjahu potępił ten ruch jako „kolejny przykład rażącej antyizraelskiej obsesji Rady Praw Człowieka ONZ”.

Ministerstwo spraw zagranicznych Palestyny ​​stwierdziło, że odzwierciedla to „determinację społeczności międzynarodowej do pójścia naprzód na ścieżce odpowiedzialności, egzekwowania prawa i ochrony praw człowieka w Palestynie”. Tymczasem Hamas wezwał do „natychmiastowych kroków w celu ukarania” Izraela.

Zobacz też: Netanjahu: Hamas i Islamski Dżihad zapłacą wysoką cenę za ataki rakietowe na Izrael

Kresy.pl/BBC

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz