Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż 48 wyrzutni systemu obrony powietrznej Patriot do Polski – poinformowała agencja Pentagonu ds. Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa Obronnego.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż 48 wyrzutni systemu obrony powietrznej Patriot, ponad 600 pocisków przechwytujących PAC-3 MSE za szacunkową kwotę 15 mld dolarów dla Polski.

Planowana umowa ma na celu „wspieranie celów polityki zagranicznej i celów bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika NATO, który jest siłą zapewniającą stabilność polityczną i postęp gospodarczy w Europie” – poinformowała w środę Agencja Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa Obronnego.

„Proponowana sprzedaż poprawi zdolność Polski do obrony przeciwrakietowej i przyczyni się do realizacji celów wojskowych Polski, jakimi są modernizacja zdolności, przy jednoczesnym dalszym zwiększaniu interoperacyjności ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami” – napisano w oświadczeniu DSCA.

Dodano, że „Polska nie będzie miała trudności z wchłonięciem tego sprzętu do swoich sił zbrojnych”.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że zakup wzmocni zdolności obrony powietrznej jego kraju. Powiedział: „Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 48 wyrzutni Patriot i ponad 600 pocisków PAC 3 MSE”. Dodał: “To niezwykle ważne wzmocnienie systemu obrony przeciwlotniczej Polski. Czekamy teraz na zgodę Kongresu USA”.

Zobacz też: Wzmocniona zostanie obrona wschodniej granicy Polski [+VIDEO]

Przypomnijmy, do portu w Szczecinie przybyło w środę 14 pierwszych czołgów Abrams. To czołgi wycofane z piechoty morskiej USA, które Polska kupiła w styczniu br. “Dziś pierwsze elementy naszej ‘pancernej kurtyny’ przybyły do portu w Szczecinie – 14 czołgów Abrams jest właśnie rozładowywanych. Z każdym dniem siła polskiej armii rośnie” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

“Rząd Prawa i Sprawiedliwości oznacza wiarygodność. Dotrzymujemy słowa! Spełniamy obietnice! Bronimy Polski!” – stwierdził szef rządu.

Z kolei minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyraził opinię, że to “historyczny dzień dla Wojska Polskiego”. “Załogi są już wyszkolone. Te czołgi trafią niebawem do żołnierzy Wojska Polskiego i wzmocnią siłę odstraszania. Reprezentujemy inne podejście, niż te do 2015 roku. My przyjęliśmy zasadę, że żaden skrawek polskiej ziemi nie będzie oddany przeciwnikowi” – oświadczył szef MON.

Szef MON Mariusz Błaszczak informował w poniedziałek na antenie TVP Info, że transport pierwszych czołgów Abrams zamówionych w styczniu bieżącego roku dotrze do portu Szczecin–Świnoujście. To czołgi wycofane z piechoty morskiej USA, które Polska kupiła w styczniu br. Błaszczak podkreślał wówczas, że w pierwszej dostawie znajdzie się 14 czołgów – jedna kompania. Dwie kolejne zostaną dostarczone w tym roku, co pozwoli skompletować batalion czołgów. Kolejny ma zostać dostarczony w przyszłym roku.

Przeczytaj: W Polsce powstanie centrum obsługi czołgów Abrams. PGZ podpisała umowę

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply