Były prezydent Rosji i Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew skrytykował w czwartek decyzję polskich władz o budowie ogrodzenia na granicy z Rosją.

W czwartek na Telegramie, Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew skrytykował decyzję polskich władz o budowie ogrodzenia na granicy z Rosją.

Miedwiediew przekonuje, że polskie władze próbują  w ten sposób drażnić Federację Rosyjską w przeddzień święta państwowego – Dnia Jedności Narodowej, obchodzonego w rocznicę zdobycia w 1612 Kremla moskiewskiego, opanowanego wcześniej przez wojska Rzeczypospolitej.

Miedwiediew oskarżył władze Polski o rozpoczęcie o afery dyplomatycznej, która zakończyła się zajęciem ośrodka wypoczynkowego dzierżawionego przez ambasadę rosyjską, “więc teraz wciąż budują coś w rodzaju ogrodzenie z drutu kolczastego na rosyjskich granicach, zabraniające wjazdu naszym obywatelom do ich kraju, co jest sprzeczne z wszelkim zdrowym rozsądkiem”.

W środę rano minister obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak ogłosił, że rusza budowa tymczasowej zapory wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim.

“Zdecydowałem o podjęciu działań, które zwiększą bezpieczeństwo na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Rozpoczniemy budowę tymczasowej zapory, która wzmocni ochronę granicy” – powiedział Błaszczak. Zapowiedział, że praca rozpoczną się jeszcze dziś.

Szef MON powiedział, że zapora będzie składać się z trzech rzędów ogrodzenia, w postaci szeregów drutu ostrzowego. Zaznaczył, że jest on „wykorzystywany przez wojsko na całym świecie”.

Przypomnijmy, że w połowie października br. pojawiły się w mediach doniesienia, że Rosja przygotowuje kryzys migracyjny przy granicy z Polską. Pisał o tym m.in. niemiecki „Bild”. Gazeta zwracała uwagę, że lotnisko w Kaliningradzie jest otwarte dla lotów z wielu części świata i mogą lądować tam samoloty linii lotniczych z „zaprzyjaźnionych państw”, na przykład Syrii, Turcji czy Białorusi. Zdaniem ekspertów, na których powołał się „Bild”, można uznać takie działanie za przygotowania Rosji do przerzutu np. syryjskich uchodźców i migrantów do państw Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, Straż Leśna przejęła i zabezpieczyła nieruchomość, którą dzierżawiła rosyjska ambasada. Ośrodek wypoczynkowy położony w Leśnictwie Zegrze w obrębie Skubianki wynajęła jeszcze w latach 80. XX w. ambasada radziecka.

“Lasy Państwowe wypowiedziały umowę po agresji Rosji na Ukrainę” – czytamy na Twitterze.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply