W październiku Prokuratura Krajowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom – dwóm Czeczenom i Ukraińcowi – oskarżonym o przynależność do zorganizowanej grupy zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy – poinformowała Straż Graniczna w ubiegłym tygodniu.

W październiku prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej oraz obywatelowi Ukrainy. Mężczyźni oskarżeni są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W lipcu 2020 roku na autostradzie A4 w pobliżu MOP Prószków funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 10 cudzoziemców znajdujących się w przestrzeni ładunkowej samochodu osobowego typu bus. Kabina kierowcy była pusta. W wyniku prowadzenia intensywnych czynności służbowych, w niedługim czasie zatrzymano kierowcę, który oddalił się z miejsca zdarzenia. Okazał się nim 25 – letni obywatel Ukrainy. Wobec Ukraińca zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W toku prowadzonego śledztwa funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ustalili osoby odpowiedzialne za zorganizowanie jak również przewóz migrantów z terenu województwa śląskiego na terytorium Republiki Federalnej Niemiec oraz  9 cudzoziemców ze Słowacji przez Czechy do granicy z Niemcami. Okazało się, że byli to obywatele Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej, którzy korzystali z ochrony międzynarodowej na terytorium RP. W kwietniu bieżącego roku zostali zatrzymani na terenie Warszawy. Czeczeni zostali ponadto oskarżeni o czyn z art. 245 k.k. tj. stosowanie gróźb karalnych w celu wywarcia wpływu na podejrzanego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
źr. Straż Graniczna

źr. Straż Graniczna

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Akt oskarżenia skierowano także w maju bieżącego roku przeciwko obywatelowi Słowacji, który został zatrzymany przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu w trakcie, gdy usiłował przekroczyć granicę z Polski do Niemiec, a w pojeździe, którego był kierowcą, ukrytych było 15 obywateli Syrii. Jak ustalono w toku postępowania, mężczyzna działał w zorganizowanej grupie przestępczej na zlecenie obywateli krajów bliskiego wschodu przebywających na terenie Austrii. Wszystkie zatrzymane osoby działały w ramach zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się organizowaniem nielegalnego przewozu cudzoziemców do krajów Europy Zachodniej.

źr. Straż Graniczna

źr. Straż Graniczna

Przypomnijmy, że w maju bieżącego roku funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą, która specjalizowała się w organizowaniu nielegalnej migracji cudzoziemcom z państw Zakaukazia. Zatrzymano 5 osób, w tym organizatorów nielegalnego procederu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Również w maju br. funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z Lubaczowa rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu i ułatwianiu nielegalnej migracji cudzoziemcom zza wschodniej granicy. Grupa mogła nielegalnie ściągnąć do Polski ponad 700 Ukraińców.

Także pod koniec kwietnia Straż Graniczna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu i ułatwianiu nielegalnej migracji cudzoziemcom zza wschodniej granicy. Zatrzymano wówczas 8 obywateli Ukrainy, w tym organizatorów przestępczej działalności.

Przypomnijmy, że również w lutym bieżącego roku Straż Graniczna, działając pod nadzorem Ośrodka Zamiejscowego w Białej Podlaskiej Prokuratury Okręgowej w Lublinie, zatrzymała osoby, które zorganizowały nielegalne przekroczenie granicy państwowej dla ponad 1100 cudzoziemców.

slaski.strazgraniczna.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz