Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z Lubaczowa rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu i ułatwianiu nielegalnej migracji cudzoziemcom zza wschodniej granicy. – podała w środę Straż Graniczna. Grupa mogła nielegalnie ściągnąć do Polski ponad 700 Ukraińców.

Jak podała Straż Graniczna, celem przestępczej działalności gangu było czerpanie korzyści majątkowych z organizowania i legalizowania pobytu cudzoziemców w Polsce. Na czele grupy stała 47-letnia mieszkanka Podkarpacia, żona rolnika. To ona wyznaczała zadania poszczególnym członkom grupy.

W procederze wykorzystywano tzw. słupy – osoby, które udostępniając swoje dane osobowe rzekomo zapraszały do Polski obywateli Ukrainy. Pozwalało to cudzoziemcom na przekroczenie granicy i zalegalizowanie pobytu w krajach Unii Europejskiej.

Działając w ten sposób gang mógł ułatwić nielegalne przekroczenie granicy i zalegalizowanie pobytu ponad 700 cudzoziemcom – wynika z informacji zebranych przez SG.

Rozpracowywanie zorganizowanej grupy przestępczej przez funkcjonariuszy SG z Lubaczowa trwało od 2019 roku. W trakcie działań funkcjonariusze przeszukali 20 lokali mieszkalnych na Podkarpaciu. Zabezpieczono m.in. dokumentację w zakresie wystawiania zaproszeń cudzoziemcom w Polsce, telefony komórkowe, karty SIM, komputery. Do ostatniego z przeszukań w tej sprawie doszło kilkanaście dni temu.

Do sprawy zatrzymano 28 osób: 23 obywateli Polski i 5 obywateli Ukrainy. Usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się legalizowaniem pobytu cudzoziemcom oraz organizowania przekroczenia granicy wbrew przepisom poprzez rejestrowanie fikcyjnych zaproszeń w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. “Podejrzanym cudzoziemcom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 10 lat” – czytamy w komunikacie SG.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Przemyślu.

Jak dzisiaj podawaliśmy, funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG zatrzymali pięcioro obywateli Polski, członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się przemytem wyrobów tytoniowych z Ukrainy do Polski oraz do innych krajów Europy Zachodniej.

Kresy.pl / bieszczadzki.strazgraniczna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply