Czechy znalazły około 800 000 pocisków artyleryjskich kalibru NATO i ZSRR, które w ciągu kilku tygodni będą mogły zostać wysłane na Ukrainę.

Jak oświadczył czeski prezydent Petr Pavel podczas debaty na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, Czechy znalazły około 800 000 pocisków artyleryjskich kalibru NATO i ZSRR, które w ciągu kilku tygodni będą mogły zostać wysłane na Ukrainę.

Jednak do tego trzeba szybko znaleźć finansowanie.

Według czeskiego prezydenta przedstawicielom kraju udało się znaleźć za granicą około 500 tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm i 300 tysięcy pocisków kalibru 122 mm. Dodał, że jeśli szybko znajdą się fundusze, będą mogły zostać przetransportowane na Ukrainę w ciągu kilku tygodni.

Petr Pavel zauważył, że Czechy zwrócą się do partnerów ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Szwecji i innych krajów, którzy będą mogli wnieść wkład w te wysiłki.

Jednocześnie nie sprecyzował, w jakich krajach znajdują się te setki tysięcy amunicji artyleryjskiej, której Ukraina potrzebuje, aby odeprzeć rosyjską agresję. Czeski prezydent dodał też, że kraj obecnie poszukuje broni i sprzętu na całym świecie, a także współpracują w tym kierunku z partnerami z NATO.

Wcześniej Czechy zaproponowały Unii Europejskiej zakup amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy spoza UE. Media podały, że czeski rząd oferuje zakup około 450 tysięcy sztuk amunicji od dostawców spoza Europy.

Przypomnijmy, że w ramach 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall ogłosił, że planuje budowę nowej fabryki amunicji artyleryjskiej na Ukrainie. Jak podano, Rheinmetall podpisał w tej sprawie stosowne oświadczenie woli z ukraińską firmą partnerską. Obecny był przy tym Ołeksandr Kamyszin, ukraiński minister strategicznych gałęzi przemysłu.

„Chcemy być skutecznym partnerem Ukrainy w odbudowie niegdyś silnego przemysłu obronnego na Ukrainie i w zapewnieniu autonomii ukraińskich zdolności” – powiedział dyrektor generalny Rheinmetall, Armin Papperger. Jak podaje ukraińska agencja Ukrinform, spółka joint venture ma produkować rocznie sześciocyfrową liczbę sztuk amunicji.

W grudniu ub. roku pisaliśmy, że niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall planuje w 2024 roku rozpocząć budowę pierwszych pojazdów opancerzonych na Ukrainie. Chodzi o transportery opancerzone Fuchs i bojowe wozy piechoty Lynx.

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply