Burmistrz chorwackiego miasta tworzy oddziały samoobrony, które mają bronić miasta i okolicy przed napływem nielegalnych imigrantów.

Chodzi o położone przy chorwackiej granicy z Bośnią i Hercegowiną miasto Slunj. Jego burmistrz, Miro Bulj poinformował, że tworzy uzbrojone oddziały samoobrony, mające bronić miasta i okolicy przed napływem nielegalnych imigrantów – podał w środę portal WNP, powołując się na telewizję HRT.

“Jeśli imigranci zaczną strzelać, my odpowiemy ogniem” – ostrzegł Bulj. Wezwał też władze centralne Chorwacji do rozlokowania na granicach wojska mającego pomóc w walce z napływem imigrantów.

Straż ma stacjonować na granicach łączących region z BiH. “To samopomoc, samoorganizacja. Będziemy musieli zjednoczyć się w tym obszarze, gdy migranci, w tym terroryści, zaczną napływać w sposób niekontrolowany. Niosą tu swoje wojny i swoją kulturę, nie dbają o nas i władz państwa też to nie obchodzi” – podkreślił burmistrz.

Przeczytaj: Niemcy: Protest pod domem premiera Saksonii przeciw zakwaterowaniu migrantów w Dreźnie

“Wszystkie kraje zamykają swoje granice, ale nasze pozostają otwarte. Jeden włos czy paznokieć naszego dziecka jest dla mnie ważniejszy niż wszyscy imigranci. Połowa z nich to terroryści” – dodał.

O 170 proc. wzrosła w tym roku liczba imigrantów, którzy przybyli do Chorwacji. Liczba złożonych wniosków o azyl w kraju wzrosła zaś o 700 proc. W 2023 roku w Chorwacji schwytano już niemal tysiąc przemytników ludzi.

Zobacz także: W. Brytania: nielegalni imigranci zostaną wykwaterowani z hoteli. Jest zapowiedź rządu

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) podał we wrześniu, że w czerwcu br. 83 385 osób złożyło wnioski o ochronę międzynarodową w krajach UE. To 25-procentowy wzrost w porównaniu z czerwcem 2022 roku, gdy złożono 66 845 wniosków.

Unijna agencja Frontex podała we wrześniu, że w tym roku liczba nielegalnych migrantów wykrytych na granicach UE wzrosła o 18 proc., zaś szlakiem przez Morze Śródziemne przybyło ich o 96 proc. więcej. W ocenie agencji, presja migracyjna z Tunezji i Libii może się utrzymać.

Od stycznia do sierpnia 2023 roku wykryto łącznie 232 350 przypadków nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic UE. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i najwięcej w takim okresie od roku 2016.

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply