„To nie są oddani Polsce politycy. To szkodnicy” – stwierdził Krzysztof Bosak mówiąc o premierze Mateuszu Morawieckim i liderze PO Donaldzie Tusku. Zarzucił obu politykom działanie na rzecz pogłębienia uzależnienia Polski od Unii Europejskiej.

Filmik zamieszczony w mediach społecznościowych Konfederacji jest odpowiedzią na ostatni klip Donalda Tuska, w którym ten stwierdził – „To nie są patrioci. To są idioci” – odnosząc się w ten sposób do działań polskiego rządu wobec Unii Europejskiej.

Krzysztof Bosak w swojej odpowiedzi zarzucił przewodniczącemu PO kłamstwa. Wskazuje on także, że odpowiedzialność za obecną politykę UE wobec Polski ponosi premier Mateusz Morawiecki – w 2020 roku to polski rząd pod jego przewodnictwem wyraził zgodę na zaciągnięcie gigantycznego, wspólnego długu przez państwa Unii Europejskiej.

„Moi drodzy, pewnie widzieliście klip Donalda Tuska z boiskiem i paletami pełnymi pieniędzmi. Tak naprawdę nie ma żadnego boiska. Nie ma 3222 palet. Nie ma 58 miliardów gotówki. To co powinno tam leżeć to umowa kredytowa o zadłużeniu całej Europy” – zauważa Krzysztof Bosak.

„To jest decyzja Rady Unii Europejskiej z grudnia 2020 roku. Ta decyzja wykonuje postanowienia szczytu o utworzeniu eurodługu. To premier Mateusz Morawiecki zgodził się wtedy na szczycie na zadłużenie Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki zgodził się wtedy na nałożenie europodatków. To premier Mateusz Morawiecki zgodził się na dwa sposoby blokowania wypłaty Polsce pieniędzy” – mówi poseł Konfederacji.

„Pierwszy z nich to mechanizm zatwierdzania krajowych planów odbudowy, który już został wykorzystany przeciwko Polsce. Drugi to reguła warunkowości – pieniądze za «praworządność», o której Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej właśnie orzekł, że jest zgodna z traktatami” – podkreśla Bosak.

„Premier Mateusz Morawiecki nie mówił prawdy po szczycie Unii Europejskiej w 2020 roku, chwaląc się sukcesami. I podobnie dziś Donald Tusk w swoim klipie nie mówi prawdy, przypisując całą winę za brak środków państwu polskiemu. Obaj działają na rzecz pogłębienia uzależnienia finansowego Polski od UE. Obaj działają na rzecz uszczuplenia suwerenności polskiego państwa. To nie są oddani Polsce politycy. To szkodnicy” – podsumowuje polityk.

W środę 16 lutego br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił polską skargę dotyczącą tzw. mechanizmu warunkowości, łączącego fundusze europejskie z oceną „poszanowania praworządności”. Podobne orzeczenie wydano w sprawie analogicznej skargi złożonej przez Węgry.

Przypomnijmy, że już na początku grudnia 2021 roku rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE wyraził opinię, że tzw. mechanizm warunkowości „pieniądze za praworządność” jest zgodny z unijnymi traktatami, proponując zarazem oddalenie skarg Polski i Węgier w tej sprawie.

Zobacz także: Rząd za zaciągnięciem długu na Fundusz Odbudowy UE. Solidarna Polska: to może zagrozić suwerenności Polski

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Skargi Polski i Węgier dotyczyły decyzji z grudnia 2020 roku. Wówczas przywódcy państw członkowskich UE porozumieli się w sprawie wieloletniego unijnego budżetu UE, a także funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości wypłat. Na szczycie Unii Europejskiej w 2020 roku Polska i Węgry zgodziły się na powiązanie mechanizmu praworządności z unijnym budżetem i zrezygnowały z zawetowania tego ostatniego. W zamian otrzymały niewiążącą prawnie deklarację, że mechanizm „pieniądze za praworządność” będzie obiektywny i wejdzie w życie dopiero po jego ocenie przez TSUE . Tymczasem Komisja wstrzymała wypłatę środków finansowych dla Polski jeszcze przed taką oceną. Przypomnijmy, że na początku września ubiegłego roku Komisja Europejska zdecydowała o wstrzymaniu wypłaty środków jakie zostały przydzielone Polsce w ramach Funduszu Obudowy.

Zdaniem polskiego rządu, wspomniany mechanizm narusza unijne normy prawne. Według Polski rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości wprowadza polityczną ocenę państw członkowskich na podstawie nieskonkretyzowanych zasad i nie określa żadnych mierzalnych kryteriów spełnienia warunków państwa prawnego. Wątpliwości Polski od początku podzielają Węgry, które równocześnie z Polską złożyły własną skargę na rozporządzenie.

Czytaj: Polska wycofa się z Funduszu Odbudowy? Bielan nie wyklucza

Sprawdź: Ziobro uderza w Morawieckiego: „popełnił historyczny błąd”

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz