CBA zatrzymało 20 osób, które usłyszały między innymi zarzuty używania poświadczających nieprawdę faktur. Wartość faktur tylko w tym wątku sprawy przekracza 7,5 mln zł, zaś kwota ujawnionych dotychczas faktur w toku całego postępowania wynosi około 50 mln zł. W zatrzymaniach uczestniczyło blisko 100 funkcjonariuszy.

Funkcjonariusze CBA prowadzą śledztwo dotyczące wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi oraz poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT. Śledztwo zostało zainicjowane m.in. zawiadomieniami złożonymi przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej oraz Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legionowie. We wtorek zatrzymano 20 osób, przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, będących końcowymi odbiorcami nierzetelnych faktur VAT, które służyły im do obniżenia wysokości należności publicznoprawnych. Czynności przeprowadzono na terenie Mazowsza. Uczestniczyło w nich blisko 100 funkcjonariuszy.

“Po zakończeniu przeszukań w miejscach zamieszkania, firm i biur księgowych, zatrzymane osoby zostały przewiezione do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie usłyszały zarzuty. Kwota nierzetelnych faktur w tym wątku śledztwa to ponad 7,5 miliona złotych” – wskazano w komunikacie.

Wcześniej w ramach prowadzonego postępowania zarzuty usłyszało 12 osób, w tym osoby publicznie znane. Kwota ujawnionych dotychczas faktur w toku całego postępowania wynosi około 50 mln zł.

W lutym br. warszawscy funkcjonariusze CBA zatrzymali pięciu przedsiębiorców w związku z toczącą się od lutego 2020 r. sprawą tzw. „fabryki faktur” działającej na terenie województwa mazowieckiego. Zatrzymani uczestniczyli w procederze wystawiania łącznie blisko 500 fikcyjnych faktur na usługi z zakresu: doradztwa, koordynacji transportu, konsultingu, analizy finansowej  oraz szeregu innych usług na kwotę ponad 6,4 mln zł

Informowaliśmy, że w styczniu bieżącego roku CBA zlikwidowało piramidę finansową. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że w ramach działania tej piramidy finansowej blisko 400 osób mogło stracić ponad 20 mln zł.

W grudniu ub. roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali kolejnych dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej działającej w branży biopaliw. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełniania przestępstw skarbowych i oszustw w zakresie podatku VAT oraz prania pieniędzy.

W pierwszej połowie grudnia br. funkcjonariusze ABW zatrzymali 9 osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się uszczuplaniem podatku VAT i akcyzy w związku z obrotem paliwami oraz praniem brudnych pieniędzy. W wyniku procederu, w którym uczestniczyły zatrzymane osoby, straty Skarbu Państwa wyniosły około 93 mln złotych. Do zatrzymań doszło między 30 listopada a 14 grudnia br. – ABW poinformowała w środę. Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 10 lat.

Na początku grudnia ub. roku podawaliśmy, że ABW zlikwidowała karuzelę podatkową, przez działanie której Skarb Państwa stracił ponad 56 mln złotych. Działalność grupy przestępczej była związana z wewnątrzwspólnotowym obrotem metalami nieżelaznymi.

Informowaliśmy, że niedawno funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali sześciu przedstawicieli spółek zaangażowanych w fikcyjną działalność. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w latach 2018-2020 są podejrzani o posługiwanie się, wystawianie oraz używanie nierzetelnych i niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktur VAT. Z powodu oszustw podatkowych grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 20 mln zł.

Przypomnijmy, że także w sierpniu ub. r. Krajowa Administracja Skarbowa, Komenda Stołeczna Policji w Warszawie (KSP) i Prokuratura Regionalna w Warszawie rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała VAT i wystawiała fikcyjne faktury. Straty Skarbu Państwa z tytułu działania grupy sięgały ponad 10 mln zł.

Z kolei w czerwcu 2021 roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) rozpracowali grupę przestępczą, która wystawiała fikcyjne faktury w obrocie paliwem. Grupa wprowadziła do obrotu lewe faktury na łączną kwotę ponad 2 mld zł. Straty Skarbu Państwa szacuje się na co najmniej 387 mln zł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: SG, CBŚP oraz hiszpańskie służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która działała m.in. na terenie Polski [+VIDEO]

W maju ubiegłego roku KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu gospodarczego fikcyjne faktury. Przeszukano ponad 140 miejsc należących do 71 podmiotów gospodarczych. Zatrzymano 4 osoby. Na rachunkach bankowych zablokowano ponad 3 mln zł. Na skutek działań grupy straty Skarbu Państwa z tytułu podatku dochodowego i podatku VAT sięgały ponad 30 mln zł.

Również w maju 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Antykorupcyjne rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano 34 osoby, które usłyszały między innymi zarzuty zbrodni VAT-owskiej. Wartość wystawionych nierzetelnych i fałszywych faktur VAT przekraczała 1 mld zł

Zobacz także: Międzynarodowe oszustwo paliwowe wykryte przez KAS

cba.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply