Centralne Biuro Antykorupcyjne dokonało w czwartek zatrzymania prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Zatrzymanie ma związek z aferą Collegium Humanum.

Potwierdził to rzecznik służby, który przekazał, iż Sutryk został zatrzymany “do sprawy podejrzenia przestępstw i nieprawidłowości w Collegium Humanum”. Prezydent Wrocławia został po zatrzymaniu i wstępnych czynnościach śledczych “przewieziony do wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach”, przytoczył portal telewizji Polsat News.

“Został zatrzymany dzisiaj rano w swoim mieszkaniu. Później agenci CBA wykonywali czynności procesowe, a następnie został przewieziony do Prokuratury Krajowej w Katowicach – powiedzieł w czwartek popołudniu rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. – Już teraz prokurator zajmuje się zatrzymanym, przesłuchuje go. Prokurator prowadzący sprawę zadecyduje o tym jakie zarzuty zostaną postawione i jakie środki zostaną zastosowane”.

Urząd Miejski Wrocławia nie skomentował jak na razie medialnych informacji o postępowaniu wobec swojego zwierzchnika.

Zatrzymanie Sutryka ma związek z aferą Collegium Humanum – podmiotem w formie uczelni niepublicznej z siedzibą w Warszawie, założonym w 2018 r. Zainteresowanie dziennikarzy a potem śledczych wzbudziły przypadki bardzo szybkiego uzyskiwania na tej uczelni dyplomów zarządzania administracją i biznesem przez polityków i urzędników, czy ich znajomych, zajmujacych następnie stanowiska w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa czy spółek komunalnych. Dyplomy takie pozwalały uniknąć kandydatom zdawania trudnego egzaminu.

W sprawie zarzuty usłuszało juz 28 osób. Sam rektor Paweł Cz. podejrzanej uczelni usłyszał łącznie kilkadziesiąt. Jak informowaliśmy na naszym portalu, pod koniec października zatrzymano między innymi trzy Ukrainki z uczelni wyższej w Odessie, które w zamian za korzyść majątkową chciały uzyskać dokumenty potwierdzające ukończenie studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób

Studia na Collegium Humanum skończył także Sutryk oraz pewna liczba jego współpracowników z wrocławskiego magistratu. Prezydent Wrocławia odniósł się już wcześniej do podejrzeń wokół jego studiów podyplomowych. “Moje wykształcenie to przede wszystkim 5-letnie, jednolite studia socjologii na Wydziale Nauk Społecznych UWr, na które zdałem ciężki egzamin i pobierałem stypendium naukowe. To również Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, której byłem uczestnikiem studiów doktoranckich w kolegium ekonomiczno-społecznym. Liczę na to, z pewnością jak setki, jeśli nie tysiące osób, że sprawa handlu dyplomami w Collegium Humanum, będzie skrupulatnie wyjaśniona” – jego słowa zacytował portal Polsat News.

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply