Prezydent Donald Trump nie wydał żadnych rozkazów ws. wycofania części amerykańskiego kontyngentu wojskowego z Afganistanu – informuje Biały Dom.

W ubiegłym tygodniu w mediach pojawiły się doniesienia o tym, że prezydent USA Donald Trump nakazał Pentagonowi wycofanie około 7 tys. amerykańskich żołnierzy z Afganistanu. Teraz Biały Dom temu zaprzecza.

„Prezydent nie zdecydował o zmniejszeniu obecności wojskowej USA w Afganistanie i nie polecił Departamentowi Obrony, by rozpoczął proces wycofywania amerykańskiego personelu z Afganistanu” – napisał w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Garrett Marquis w mailu cytowanym przez agencję Bloomberg.

PRZECZYTAJ: Po Syrii, Trump powinien oczyścić aparat bezpieczeństwa narodowego

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tydzień wcześniej wysoki rangą amerykański urzędnik resortu obrony pod warunkiem zachowania jego tożsamości w tajemnicy powiedział, że Pentagon wycofa z Afganistanu 7 tys. żołnierzy z kontyngentu liczącego około 14 tys. żołnierzy.

Wcześniej informowaliśmy o odejściu ze stanowiska szefa Pentagonu Jim Mattisa. W liście do prezydenta Trumpa sugerował, że jego odejście wynikało z rosnących rozbieżności zdań z Trumpem. O jego odejściu miały zaważyć decyzje prezydenta USA ws. wycofania amerykańskich żołnierzy z Syrii, a także z Afganistanu, z czym nie zgadzali się doradcy Trumpa ds. bezpieczeństwa, w tym także John Bolton i Mike Pompeo. Niedługo po tym, jak podano informacje o rezygnacji Mattisa w amerykańskich mediach pojawiły się informacje, w oparciu o słowa anonimowego oficjela, że Trump zarządził wycofanie z Afganistanu około połowy z 14-tysięcznego amerykańskiego kontyngentu, stacjonującego w tym kraju. Trump krytycznie oceniał zaangażowanie wojskowe USA w Afganistanie i w ostatnich dniach mówił o chęci ściągnięcia do domu żołnierzy z zagranicy, choć o tym kraju wprost nie mówił. W ubiegłym roku zgodził się jednak, namawiany przez swoich doradców, na wysłanie do Afganistanu 4 tys. kolejnych żołnierzy.

W minioną niedzielę amerykański dowódcy międzynarodowych sił w Afganistanie gen. Scott Miller powiedział, że nie otrzymał żadnych rozkazów ws. zmiany liczby wojsk w tym kraju. W październiku mówił, że konflikt w tym kraju nie może zostać wygrany militarnie.

Amerykanie są zaangażowani wojskowo w Afganistanie od 17 lat. Jest to najdłuższy konflikt z udziałem USA w historii. Zginęło w nim około 2,3 tys. Amerykanów.

bloomberg.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz