Syria: Turecki żołnierz zabity w Idlib

Jak informuje w czwartek Agencja Prasowa Reuters, turecki żołnierz został zabity północno zachodniej części Idlib. O sytuacji poinformowało biuro gubernatora tureckiej prowincji Sivas.

Biuro gubernatora Sivas, tureckiej prowincji granicznej, poinformował w czwartek o zabiciu tureckiego żołnierza w Idlib – pisze Reuters. Żołnierz miał patrolować północno zachodnią część prowincji.

Wspierająca antyrządowych rebeliantów Turcja zgodziła się dwa tygodnie temu na zawieszenie broni. Jak informowaliśmy, w niedzielę rozpoczęły się wspólne, turecko-rosyjskie patrole w syryjskiej prowincji Idlib, wzdłuż autostrady M4.

W piątek turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział, że delegacje wojskowych z Turcji i Rosji zgodziły się na ustanowienie połączonych centrów koordynacyjnych, które będą zarządzały wspólnymi działaniami wojskowymi w syryjskiej prowincji Idlib. Uzgodniono też szczegóły porozumienia o zawieszeniu broni w tym regionie z 5 marca br. Umowa dotyczy też wspólnych, turecko-rosyjskich patroli wojskowych wzdłuż strategicznie ważnej autostrady M4, które zaczną się od niedzieli 15 marca. Łączy ona strategicznie położone miasto Sarakib z regionem Latakia na Morzem Śródziemnym, gdzie bazują również okręty rosyjskie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Rozmowy dotyczące wyjaśnienia szczegółów porozumienia z 5 marca toczyły się przez cztery dni w stolicy Turcji, Ankarze.

Czytaj także: Erdogan zaproponował Putinowi wspólną eksploatację ropy w Syrii

Zobacz: Erdogan grozi silnym odwetem, w razie naruszenia rozejmu w Syrii

Zgodnie z rosyjsko-tureckim porozumieniem, oba kraje utworzą korytarz bezpieczeństwa w wzdłuż autostrady M-4, szerokości sześciu kilometrów zarówno od północy, jak i od południa. Zawieszenie broni obowiązuje od północy 6 marca. Już wówczas zapowiadano, że z dniem 15 marca wzdłuż autostrady M-4, na odcinku od wsi Turumba (2 km na zachód od miasta Sarakib) do Ain-Al-Havr, rozpoczną się wspólne, rosyjsko-tureckie patrole.

Według tureckich mediów, od lutego do momentu wejścia w życie zawieszenia broni, w Syrii zginęło 59 tureckich żołnierzy.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz