Rosja i Turcja zgodziły się na zawieszenie broni w Idlib

Jak podaje Agencja Reuters, w czwartek prezydenci Turcji i Rosji zgodzili się na zawieszenie broni w syryjskim regionie Idlib.

Prezydent Rosji i Prezydent Turcji zgodzili się na zawieszenie broni w Idlib – informuje Agencja Prasowa Reuters. Obie głowy państw wyraziły chęć wygaszania konfliktu, który spowodował śmierć i emigrację wielu osób.

Prezydent Władimir Putin, stojąc na konferencji prasowej obok prezydenta Erdogana, stwierdził że liczny na trwałe wstrzymanie militarnych akcji w ostatnim regionie należącym do rebeliantów w północno-zachodniej Syrii.

“Wyrażam nadzieję, że to porozumienie posłuży za dobrą podstawę pod całkowite zaprzestanie akcji wojskowych w Idlib i zakończy cierpienia pokojowej populacji w narastającym kryzysie humanitarnym” – powiedział Putin.

Z kolei prezydent Turcji przekazał, że zawieszenie broni wejdzie w życie o północy w czwartek. “Będziemy wspólnie pracować nad dostarczaniem pomocy pokrzywdzonym Syryjczykom” – przekazał. Od razu jednak zastrzegł, że Turcja będzie odpowiadać na wszelkie zaczepki “syryjskiego reżimu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jeszcze w środę, Rosja zarzucała Turcji niewywiązywanie się z porozumień. Strona turecka miała budować placówki obserwacyjne wspólnie z nielegalnymi organizacjami operującymi w Idlib.

O sytuacji poinformowało w środę, rosyjskie Ministerstwo Obrony. “Nikt na zachodzie nie zwraca uwagi na akcje ze strony tureckiej, które są pogwałceniem praw międzynarodowych. Turcja wystawiła w Idlib siły uderzeniowe równe zmechanizowanej dywizji” – mówił Major Generał Igor Konashenkov.

Wcześniejsze turecko-rosyjskie porozumienie zostało zawarte 17 września 2018 roku. Jednym z jego efektów miały być utworzenie w Idlibie strefy buforowej o szerokości 15-20 km. Miała ona oddzielać pozycje sił syryjskich oraz rebeliantów. Rosja i Turcja miały przeprowadzać wspólne patrole na tym terenie. Porozumienie zakładało także wycofanie ciężkiej broni z opisanego terytorium.

Reuters/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply