W czasie niedawnych rozmów z prezydentem Rosji Recep Tayyip Erdogan miał mu zaproponować wspólne przedsięwzięcia mające na celu eksploatację zasobów syryjskiej ropy.

„Kamiszli – miejsce gdzie jest ropa. Są jeszcze złoża w [prowincji] Dajr az-Zaur, które eksploatują terroryści” – rosyjska agencja RIA Nowosti zacytowała we wtorek wypowiedź tureckiego prezydenta opublikowaną przez gazetę „Sabah”. Mówiąc o terrorystach Erdogan miał na myśli syryjskich Kurdów, a konkretnie ich milicję – Ludowe Oddziały Obrony (YPG) kontrolujące ze północno-wschodnią część Syrii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Powiedziałem Putinowi <<Zjednoczmy wysiłki – i z pomocą tej ropy, jeśli wy wesprzecie finansowo, my możemy postawić na nogi całą zrujnowaną Syrię>>. Putin odpowiedział <<Możliwe>>” – zacytowała dalej agencja. Erdogan zaznaczył jednak, że taką samą ofertę współpracy może złożyć Amerykanom. Jak ocenił, udział w zaproponowanych przez niego działaniach ma pokazać „kto chce bronić Syrii i zabezpieczyć jej jedność, a kto chce ją skruszyć dla siebie”.

Główne pola naftowe w Syrii znajdują się na wschodzie kraju, na wschodnim brzegu Eufratu, w prowincji Dajr az-Zaur. Obszar ten został zdobyty na kontrolującym go przez długi czas ISIS przez kurdyjskie YPG i skupioną wokół nich koalicję tak zwanych Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Sukcesy militarne Kurdów na tym terenie zamieszkanym przez plemiona arabskie były możliwe dzięki wsparciu sił zbrojnych USA. Choć Amerykanie wycofali się w październiku zeszłego roku z obszaru północno-wschodniej Syrii porzucając swoich kurdyjskich sojuszników w obliczu tureckiej ofensywy, amerykańskie oddziały zostały dyslokowane właśnie na główne syryjskie pola naftowe, które  okupują do tej pory.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Szef Pentagonu Mark Esper oficjalnie ogłosił, że Waszyngton zamierza utrzymać „zredukowaną obecność” militarną w tym państwie w rejonie pól naftowych w prowincji Dajr az-Zaur. Wskazywał też na konieczność walki z „Państwem Islamskim” jako powód obecności amerykańskich oddziałów w Syrii. Zainteresowanie syryjskimi polami naftowymi wykazywał też prezydent USA Donald Trump. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ocenił okupację syryjskich pól naftowych przez Amerykanów jako „grabież”.

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Dair az Zaur wyzwolili od terrorystów żołnierze syryjscy i Rosjanie, a nie Kurdowie. W całkowitym pokonaniu terrorystów przeszkodzili jankesi, ostrzeliwują wojsko syryjskie i wprowadzając na wyzwolone od terrorystów tereny Kurdów. Niedobitki terrorystów ISIS wstąpiły do kurdyjskich sił zbrojnych i nagle okazało się, że ten teren został uwolniony od terrorystów.